این‌ روزها علاوه بر اینکه پلان و نقشه خانه و ویلا برای افراد مهم است، به همان میزان سعی برآن دارند تا چشم انداز خوبی را نیز در فضای سکونت خود داشته باشند. در ادامه به بررسی برخی پروژه‌های دارای چشم‌اندازهای جذاب خواهیم پرداخت.

چشم‌انداز ویلا و یا خانه به چه میزان برای شما دارای اهمیت است؟

ما انسان‌ها همیشه به دنبال زیبایی بوده‌ایم. تنوع در داشتن همین زیبایی برای ما لذت بخش است. شاید هرکدام از ما در اتاق‌هایمان دوست داشته باشیم فضایی دلچسب از مناظر را تجربه کنیم. شاید بخواهیم بجای تزیینات مصنوعی و تجملات از چشم‌اندازی جذاب و فوق‌العاده در محیط زندگیمان استفاده کنیم. آوردن طبیعت به فضای خانه و یا ویلاها هنری‌است که معمار را به سمت و سویی دیگر برای نمایش خلاقیت و ایده ‌ها می‌کشاند.

خانه‌هایی که معماران و طراحان زبردست و خلاق در حال طراحی آن هستند، سعی دارند تا از تمامی پتانسیل‌های موجود در سایت استفاده کنند. به این منظور شاید روزها مشغول بررسی سایت و پیشینه آن،‌ جذابیت‌های سایت و منظره، گیاهان و دسترسی ‌ها و دیگر مسئله مهم یعنی چشم‌انداز باشند. ویلاها معمولا به علت قرار گیری در مکان‌های بکری همچون کنار جنگل‌ها و یا سواحل دارای ویو‌های جذابی هستند. معمار خلاق با سکانس‌بندی های متنوع در بنا می‌تواند فضای طبیعت را به داخل خانه بکشاند. پیوند میان طبیعت و معماری و انسان را حفظ کند . و محیطی پویا را برای کاربران فراهم آورد.

این روزها در ویلاها با استفاده از کرتین والها، پنل‌های شیشه‌ای و قاب‌های بزرگی که کف تا سقف را با شفافیت تمام به نمایش می‌گذارند ساخته‌ می‌شوند. این عناصر می‌تواند مرز درون و بیرون را ناپدید کنند. در زیر به بررسی چند ویلا و خانه پرداخته‌ایم که دارای ویو‌های زیبا با پنجره‌هایی شگرفت هستند.

نمونه‌هایی از طراحی ویلاهای مدرن با چشم‌انداز‌های ویژه

House Winkel / Sasaki

این خانه در سویئس واقع است و چشم‌اندازی دلنواز به سمت رودخانه زوریخ دارد. پشت خانه جعبه‌ای با شیشه‌ای بزرگ و شفاف طراحی شده که رو به این رودخانه ساخته شده است. سراسر اتاق‌های خانه پر از شیشه‌هاست. در زمستان فضایی گرم و در تابستان به وسیله لوورها سایه‌اندازی می‌شود. درون خانه نیز به سبکی مدرن و مینیمال طراحی شده و فضایی سبک و سیال را در پی دارد.

House Winkel by swissFineLine | Manufacturer references
House Winkel by swissFineLine | Manufacturer references
House Winkel by swissFineLine | Manufacturer references

Villa Düsseldorf / Braun Architekten

در این ویلا معمار کل ویو پشت خانه را با شیشه پوشانده است. شیشه‌هایی که کشویی هستند و ساکنان و کاربران فضا را به سمت تراس‌ها هدایت ‌می‌کنند. آن‌ها با سیستمی خودکار می‌توان فضای داخلی و خارجی را با هم تجربه کنند. و در هر دو طبقه تعامل بین تعضای دو طبقه همچنان برقرا باشد.

Villa Düsseldorf by swissFineLine | Manufacturer references
Villa Düsseldorf by swissFineLine | Manufacturer references
Villa Düsseldorf by swissFineLine | Manufacturer references

نمونه‌هایی از طراحی ویلاهای مدرن با چشم‌انداز‌های ویژه در برند آرتور

ویلا دره یا والی

پروژه در لبه شمالی بومهن واقع شده است. جایی که در دامنه کوه و نزدیک چشمه قرار دارد. هندسه ویلا دره نتیجه دگرگونی سه منحنی موجود در توپوگرافی زمین در سه سطح می باشد. هدف پروژه کمترین میزان دخل و تصرف در وضع طبیعی زمین است. این، یک حمله شاعرانه از منحنی های زمین به ویلا می باشد. دگرگونی فرم ویلا با برخواستن ارتفاع منحنی ها در امتداد جنوب و برای تسلط یافتن دید و منظر ویلا به چشم انداز دره مقابل آن آغاز می شود. در ادمه حرکت این خطوط سلسله مراتب فضایی ویلا در سه طبقه شکل می گیرد.

در طبقات اول و دوم این منحنی ها به درون ویلا تغییر مسیر داده اند و موجب شکل گیری حیاط داخلی و وید شده اند. نقش این حیاط به عنوان فضای واسط (مفصل) می باشد. که سلسه مراتب فضایی را حول خود سازماندهی می کند. حیاط داخلی، فضای پذیرایی را از استخر در طبقه اول و خواب والدین را از خواب فرزندان در طبقه دوم ایزوله می کند، در نهایت دو خواب به چشم انداز دره و حیاط مشرف شدند و خواب سوم نیز به سمت کوه و حیاط مشرف شد.

ویلا دره

ویلای طالقان

ویلای طالقان در بستری سبز و پویا شکل گرفت. ایجاد نظرگاه در مجموعه برای استفاده از طبیعت پیرامون از اهداف طراحی است. طبقات بر اساس شکل بستر و احترام به سایت شکل گرفت و سبب ایجاد فضاهای پویا همانند کنسول های معلق و بام های سبز گردید. در این سایت از انرژی خورشیدی برای تامین سرمایش و گرمایش استفاده شده است.

ویلای طالقان

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳