پروژه برج باغ آبشار

پروژه برج باغ آبشار از سوی کارفرما، جناب آقای  خلیلی به شرکت مهندسین مشاور آلتون سازه با مدیریت آرتور امید آذری واگذار شد تا مسئولیت طراحی بخش های مختلف معماری، سازه، تاسیسات، طراحی داخلی و طراحی محوطه را بر عهده گیرد.

مدیریت پروژه  و مسئولیت طراحی معماری آن بر عهده مهندس آرتور امید آذری نهاده شد. سایت پروژه در منطقه پاسداران واقع شده است و شامل کاربری مسکونی می باشد.

Tower Waterfall Garden Project

معرفی پروژه:

برج باغ آبشار در زمینی به مساحت   ۱۰۰۰   مترمربع و  به زیر بنای کلی  ۳۰۰۰  مترمربع طراحی و احداث شده است.

محوطه باغ ، توسط برترین متد های طراحی شکل گرفته و توسط بروزترین مصالح و تکنیک ساخت ،به اجرا در آمده است.

 

معرفی روند محوطه سازی باغ:

باز اندیشی معماری گذشته ایران در آثار متعددی از آرتور امید آذری از جمله  برج باغ آبشار جوهره اصلی طرح را تشکیل می دهد.وی  در معماری خود ، در پی یافتن اصول و مفاهیم معماری ایرانی است نه تقلید صرف و کورکورانه. (دمیدن روح معماری ایرانی بر تک تک عناصر پدید آورنده بنا از شاخصه های طراحی او می باشد.)

Tower Waterfall Garden Project

بیان فضایی صریح و روشن از طریق حجم های ناب و معمارگرایانه و در عین حال واجد جوهره کلی فرمال و فضایی که نسبتی با تاریخ معماری ایران برقرار کند.

از همین باب به بررسی کلی روند طراحی و ساخت محوطه پروژه برج باغ آبشار پرداخته می شود .

Tower Waterfall Garden Project

غایت هدف بصری در هر طراحی، ایجاد تعادل ،وحدت و تنوع میان عناصر ، با توجه به روح مکان است. آنچه به وضوح در طراحی محوطه برج باغ آبشار آشکار است.

Tower Waterfall Garden Project

رویکرد کلی طراحی این اثر هنرمندانه ،علاوه بر پرداختن به اصول زیباشناختی ، شکل دادن به محیطی مساعد و مطلوب ،اثر بخشی مثبت در راستای ایجاد حس آرامش از نتیجه تعامل مصرف کننده  با محیط باغ است.

Tower Waterfall Garden Project

کانسپت فرمال این محوطه از اشکال و خطوط طبیعی مشتق شده است.

طراحی دیتیل های کفسازی، چیدمان عناصر داخلی محوطه و تزئینات خاص، طراحی خاص فضای سبز و استفاده بهینه از آب در سطح برای تامین دید بصری مطلوب و آسایش فیزیکی و روانشناسی محیط همانند آوای آب در محیط.از شاخصه های کیفی طراحی و اجرای محوطه برج باغ آبشار می باشد.

نگهداری و بازسازی باغ ارگانیک موجود در سایت بنا جز دغدغه های طراحی بوده است .

نکات حائز اهمیت در طراحی جزئیات:

استفاده از عناصر ارگانیک مثل تخته سنگ برای ایجاد آبشار در محوطه که هرچه بیشتر باعث تداوم بصری محیط مصنوع با محیط طبیعی شود.تنوع به گوناگونی تفاوت ها در طراحی خطوط با اندیشه ی سیالیت ،در مقیاس های گوناگون روی می دهد آنچه در طراحی باغچه ها و حوضچه ها هویدا است.و این اصل در طراحی ،برای آنکه منظری برای مدتی طولانی گیرایی خاص خود را داشته باشد عنصری ضروری محسوب می شود.

Tower Waterfall Garden Project

تمام این مجتمع در قالب خطوط سیال و منحنی طراحی و اجرا شده است.این رویکرد به ویژه با انتخاب دقیق شکل و رنگ جداره ها چه در فضاهای داخلی و چه در نما و محوطه بسیار تاثیر گذار تر شده است.توجه به رنگ، استفاده های غافلگیر کننده از عناصر مختلف همانند سقف های کاذب و شومینه ، جلوه های نامحسوس شخصیت هنری طراح، فضای داخلی را بیش از بیش جذاب و معمارانه کرده است.

 

تحلیل فضاهای داخلی

 

فضای زندگی که در این مجتمع پدید آمده، سرشار از حس پویایی و حرکت است، رویکرد اصلی طراحان داخلی ایجاد فضایی روشن، دلباز و راحت بوده است که در عین شیک بودن ،نمی بایست خسته کننده و کسالت آور باشد.ویژگی های شاخص این طراحی عبارتند از: استفاده از خطوط منحنی و ایجاد حس سیالیت در کف، جداره ها و سقف در فضاهای داخلی،استفاده از الگوی رنگی واحد در طراحی فضاها و پایبندی به اصل وحدت در عین تنوع در رنگ آمیزی و نورپردازی فضاهای داخلی.

Tower Waterfall Garden Project

زبان طراحی آن با تاکید بر خطوط منحنی ، یکپارچگی و انتقال نرم پوسته های رنگی ، با نوارهای نورانی برای رسیدن به حس سبکی در فضا با تکنیک های نورپردازی، شکل گرفته است.

 

طراحی نما

از آنجا که برای هر مساله ی معماری راه حل های بصری متعددی  وجود دارد ،همین مسئله نیز در پروژه برج باغ آبشار مطرح بود، توجه به فاکتورهایی مثل میزان ورود نور طبیعی بهینه به داخل فضاها، تامین تهویه طبیعی مطلوب، ایجاد دید منظر از بیرون باغ به درون فضاها و در کنار تمام این ملاحظات عملکردی و پایداری انرژی ، آنچه برای آرشیتکت پروژه  حائز اهمیت بود پرداختن به عوامل زیباشناختی و پایبندی به خط خطوط حاکم بر پروژه  بوده است که ترکیب هوشمندانه این دو مقوله فرم و عملکرد  همگام با برآورده ساختن خواسته های کارفرما ، منجر به خاق و اجرای نمای موفق برج باغ آبشار در منطقه پاسداران شد.

Tower Waterfall Garden Project

ایجاد انحنا در سطح مرکزی ساختمان، همچنین کاربرد رنگ ، متریال های متنوع دارای ارزش بصری یکسان، پر وخالی کردن پوسته خارجی توسط تراس ها ، باعث گردیده اند تا نما زنده ،پویا و در عین حال فنی باشد.

Tower Waterfall Garden Project

 

در طراحی نمای این ساختمان از تکنیک خاصی استفاده گردیده است نمای قرمز رنگ منحنی وار و  سطوح صلب خاکستری رنگ که با زیرکی هنرمندانه چنان درهم آمیخته شده است که گویی دو نما ی متفاوت باهم ترکیب شده است.که نشان دهنده ترکیب بندی منسجم در نمای برج باغ آبشار می باشد.

Tower Waterfall Garden Project

با نگاه به المان نهاده شده بر بام این برج، چشم با حرکت ممتد و بدون وقفه ایی به سمت بالا هدایت می شود.

 

 • ترکیب بندی نمای برج باغ آبشار حس قائم بودن را کاهش می دهد.
 • استفاده از عناصر افقی و منحنی در تراز های مختلف نمای آن باعث گردیده است تا جلوه قائم آن کمتر شود و چشم بیننده در هر تراز متوقف گردد.
 • استفاده از اشکال فرمال در نمای جانبی بیان کننده روحیات هنرمندانه طراح است که در تک تک عناصر طراحی شده در بنا بارز است.
 • شیوه های جدید و برتری که در ساخت و اجرای این نما استفاده شده است این امکان را برای تیم طراحی فازدو و اجرایی پروژه فراهم ساخت تا با، بالاترین شاخصه های کیفی ،ایده های تیم طراحی محقق شود.

 

به عنوان رویکرد کلی گروه معماری ایران می توان گفت :پس از تفکر و تعمق در مورد اطلاعات جمع آوری شده در مراحل مطالعاتی، ارائه آلترناتیو های متفاوت در جهت اقدام به طراحی اولیه در راستای یک پروسه خلاق و هوشمندانه ،مطابق با جدیدترین متد های برنامه ریزی که توسط متخصصین گروه انجام می گیرد،با در نظر گرفتن مواردی چون عملکرد،فرم، اقتصاد و زمان انجام می پذیرد.

ترویج و اشاعه الگوهای مطلوب و مناسب در معماری و تاکید بر ضرورت استفاده از متخصصان در فعالیت های معماری از اهداف بلند مدت  طراحان و برنامه ریزان این گروه می باشد.

خدمات ما به شرح ذیل می باشد:

خدمات گروه معماری ایران در غالب کلینیک های زیر می باشد :

 • کلینیک تخصصی طراحی و اجرای بازسازی فضاهای اداری و تجاری و……
 • کلینیک تخصصی طراحی و اجرای نماهای کلاسیک، مدرن و پست مدرن
 • کلینیک تخصصی طراحی و اجرای ویلاهای کلاسیک و مسکونی و ..
 • کلینیک تخصصی طراحی و اجرای محوطه سازی و حیاط هایی با ویژگی های باز و بام سبز
 • کلینیک تخصصی طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی
 • کلینیک تخصصی طراحی و اجرای مجتمع های مسکونی با جدیدترین متدهای طراحی و تکنولوژی ساخت
 • کلینیک تخصصی طراحی و اجرای برج باغ با طراحی منحصر به فرد
 • کلینیک تخصصی مشارکت و سرمایه گذاری در ساخت

تماس با ما :۸۵ ۳۳ ۹۸ ۰۲۱۲۲