ویلا‌ شیشه‌ ای

این روزها با تغییر سبک زندگی و صنعتی شدن کشورها، همه در تلاشند تا سبک زندگی خود را با دنیای مدرن این روزها وفق دهند. معماری نیز از این امر مستثنی نبوده است. و دائما در حال رشد و حرکت به سمت و سویی مدرن، دیجیتال و هوشمند است. ویلا شیشه‌ ای زیر مموعه‌ای از ویلاهای مدرن است.

از شیشه چه میدانید؟

در ابتدا بهتر است قبل از ورود به بحث ویلا شیشه‌ ای، کمی راجع به شیشه و استفاده از آن در قرن‌های گذشته صحبت کنیم. در قرن ۱۷ فقط افراد بلند مرتبه شهر و یا اشراف اجازه استفاده از شیشه را داشتند. و افراد معمولی فقط می‌توانستند با مواد و عناصر طبیعی مانند پوست حیوانات، پارچه‌ها و موادی از این دست پنجره‌های خود را بپوشانند. بعد از گذشت زمان و به روز شدن جامعه، استفاده از شیشه به امری عادی بدل شد. و همانطور که امروزه مشاهده می‌کنید همه ساختمان‌های امروز از جمله ویلاها از شیشه‌ استفاده کرده‌اند.

این استفاده از شیشه به حدی رسید که شما ساختمان‌های تمام شیشه‌ای را به وفور می‌بینید. ویلا‌ها،‌ساختمان‌های اداری و تجاری و مسکونی و یا با کاربری‌های دیگر تماما از شیشه شکل می‌گیرند. اما چرا شیشه؟ شیشه از مصالحی است که جذابیت ساختمان را به دلیل شفافیت فوق‌العاده و عبور نور از جذابیت بسیار زیادی برخوردار است. از طرفی شیشه به علت شفافیت خود فضایی را ایجاد می‌کند که مانند خانه‌هایی با دیوارهای صلب عمل نکرده و فضایی به شدت سبک و نورانی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

مزایا و معایب شیشه

اولین ویژگی بازگذاشتن دست معمار در انتخاب نوع شیشه‌ است. این ماده دارای شکل‌ها، طرح‌ها و رنگ‌های گوناگونی‌ است. که این موضوع انتخاب آزادانه‌ای را به معماران و طراحان برای طراحی داخلی هدیه می‌کند. از اینرو، این روز‌ها ساخت ویلا شیشه‌ای به شدت مورد استقبال قرار میگیرد با نگاهی دیگر به شیشه و مزایای آن می‌تواندریافت که این ماده عایق خوبی برای گرماست و آن را از خود عبور نداده و به اصطلاح گرما را در خود ترپد (به دام انداختن) می‌کند. این خاصیت را می‌توان با توجه به کاربری مورد نظر به درستی انخاب کرد تا بتواند در محیط ساختمان به خوبی عمل کند.

ویلاهای مدرن شیشه‌ ای

بعد از توضیحاتی اجمالی در خصوص شیشه به بحث ویلا و طراحی ویلا شیشه‌ ای می‌پردازیم. از سردمداران ساخت ویلاهای شیشه‌ای می‌توان به میس وندروهه و فیلیپ جانسون در بین معماران مدرن اشاره داشت. در ادامه به بررسی آثار این دو میپردازیم.

خانه یا ویلای فارنزورث

شاید از چشمگیرترین ویلاهای مدرن و کاملا شیشه‌ای بتوان ویلا شیشه‌ ای میس وندروهه به نام خانه فارنزورث اشاره داشت. این ویلا درون فضایی جنگلی قرار دارد و سرتاسر آن از شیشه‌ است. قسمت سرویس شاید تنها بخشی از ساختمان بوده که مصالح آن چوب است. خانه به وسیله سکو از طبیعت اطراف خود جدا می‌شود و با چند پله به سمت ورودی به در می‌رسد. در زیر عکس‌هایی را از این خانه خواهید دید.

شاید مهمترین نکته خانه ارتباط فوق‌العاده زیبای معماری با طبیعت است. در هیچ‌کجای خانه خبری از قطع شدن دید و ارتباط بصری نیست. در این خانه هر ۴ فصل به زیبایی تمام خود نمایی می‌کند.میس تمامی ایده‌های خود برای ویلا یا خانه‌ای مدرن را در فارنزورث پیاده کرده است. پلان‌های باز،‌شیشه‌های سرتاسری و استفاده از حداقل دیوارها برای طراحی پلان.

نمای پاییزی ویلا
اسکیس خانه فارنزورث اثر میس وندروهه
نمایی از خانه غرق در آب

خانه یا ویلای شیشه‌ای فیلیپ جانسون

این خانه یا ویلا برگرفته از خانه شیشه‌ ای میس وندروهه است. اما نتوانست نظر وی را جلب کند. زیرا به نظر او فیلیپ جانسون نتوانسته بود جزییات خانه را نیز طراحی کند. اما این خانه بازهم با استفاده از قاب‌ها و پانل‌های تماما شیشه‌ای بسیار زیبا در طبیعت اطراف جلوه می‌کند.در این ویلا نیز طبیعت بکر و زیبای اطراف در شیشه‌های منعکس می‌شوند و منظره‌ای جذاب را برای کاربران فراهم می‌کند.این خانه یا ویلا نیز از آثار اولیه دنیای معماری مدرن است.

خانه شیشه‌ای
خانه شیشه ای از نمای داخل
نمای دیگری از خانه شیشه‌ای

ویلای شیشه‌ای طراحی شده توسط برند آرتور

ویلا خطی

این ویلا یک ساختمان دو طبقه مینیمال از ترکیب آهن، آجر و چوب می باشد. پروژه پاسخی است به سه سوال اساسی: نیازهای ساکنان آن، موقعیت قرارگیری پروژه و دغدغه های زیست محیطی. استراتژی طراحی پروژه به وسیله بیرون کشیدن یک مکعب از هندسه یکپارچه ویلا برای خلق حیاط مرکزی و الحاق پنجره های خطی از جنس آجر و چوب برای نما است. این پروژه روی توپوگرافی سایت قرار میگیرد و طراحی آن با توجه به شیب زمین به انجام رسیده است. ویلایی که چشم‌انداز‌های جذابی را برای کاربر در سکانس‌های متفاوت ایجاد کرده است.

ویلا خطی
ویلا خطی در طالقان

ویلا مشا (آلترناتیو اول)

ویلایی در دماوند و در حال ساخت. یکی از آلترناتیو‌های ارائه شده برای ساخت ویلایی شیشه‌ای بود که از چشم‌انداز‌های وسیعی بهره ‌می‌برد. این ویلا با رویکردی سبز محور طراحی و با استفاده از تک درختی زیبا به خوبی شکل گرفته است.

ویلا مشا
ویلا مشا داخلی

ویلای مرزن‌آباد

در طبیعت جنگلی با سایتی تشکیل شده از پستی و بلندی‌ها. این ویلا با مصالحی مدرن ساخته شده که با توپوگرافی موجود در سایت رشد می‌کند. در هر طبقه با چشم‌اندازی بی نظیر از طبیعت از کاربران پذیرایی می‌کند. خانه طبیعت را در جهات مختلف قاب می‌کند و فضایی گرم و زیبا را برای کاربران فراهم می‌کند.پله‌ها همانند مجسمه‌ای زیبا عمل نموده و در هریک از مسیرها جلوه‌گر زیبایی ویلاهستند. فضاهای باز و نیمه باز در ین ویلا طبیعت اطراف را هرچه بیشتر به داخل می‌کشند. عدم قطع ارتباط بصری با فضای بیرون از ویژگی‌های مهم این ویلا است.

شما می‌توانید برای مشاوره بیشتر با دفتر معماری دکتر آرتو و همکاران تماس حاصل فرمایید. مشاوران ما بهترین ایده‌ها را در ساخت ویلای رویایی شما در نظر دارند.:)

طراحی ویلایی در دره

برند آرتور در تلاش است تا با در نظر گرفتن سایت‌های مختلف پروژه‌ها، چالش‌های پیشرو را به راحتی و به بهترین نحو ممکن حل کند. شما می‌توانید برای طراحی، ساخت و اجرای ویلاهای خود با دفتر ما در تماس باشید. 🙂

ویلا میجندل

معمار:VVKH architecten

شهر: The Netherlands, Wassenaar

ویلایی در دره

این ویلا در برخورد میان جنگل و دره و مملو از درختان شکل گرفته است.  نام خود را از جایگاه خود به ارث می‌برد. نور فوق‌العاده و تابش آن بر روی درختان و برگ‌ها، کنتراست نور و سایه و صحنه‌های سورئال طبیعت بنای ویلا را به مجسمه‌ای زیبا در دل جنگل بدل ساخته است.مجسمه ای ساخته شده از مصالح اکسپوز و پرداخت نشده. بتن، چوب و آلومینیوم از جمله متریال کاربردی درون این ویلا هستند.

نمای ویلا را به روش ژاپنی و با چوب‌های سوخته ساخته‌اند. این ویلای بتنی در دل تپه‌های شنی واقع شدهاست. که در بدو ورود با گذراندن پله ها به اتاق کار و دو اتاق خواب راه می‌یابد. در واقع ورودی در طبقه وسط و در طبقات بعدی اتاق نشیمن و آشپزخانه جای گرفته است. اتاق نشیمن در طبقه بالا منظره‌ای بی‌نظیر از دره و تپه‌های شنی را در چشم ببینده منعکس می‌کند. که در روبه‌روی ویلا قرار دارد.

در سقف نیز پنجره‌هایی وجود دارد که نور‌ها را با جلوه‌های خاصی در خانه به دام می‌اندازد. حمامی در زمین فرورفته دارای پنجره‌ای در امتداد شیب تپه است که دید را به سمت ماسه‌ها و زمین سبز جنگل هدایت می‌کند. اتاق خواب نیز در کنار نمای جنگلی ساخته شده است تا بهترین دید را به مناظر اطراف داشته باشد.

ساخت فضاهای ویلا

قوانین، ساخت یک بنای کوچک و فشرده را در این فضای نسبتا باریک و در این منطقه جنگلی اجازه میداد. ویلا تا نیمه در درون تپه مرتفع ساخته شده است. و تجربه‌ای جذاب را از سکانس‌های متفاوت با تضادی میان نماهای باز و بسته از چشم‌انداز را ارائه می‌دهد. طبقات بنا و اختلاف سطح‌های موجود در محیط باعث به وجود آمدن روابط قضایی و بصری جالبی است. که به سمت منظره تپه‌ها با گشودگی‌های متعدد و متفاوت فراهم می‌کند.

از اتاق نشیمن، واقع در طبقه بالا، منظره ای زیبا از دره تپه های شنی جلوی خانه وجود دارد. اما از طریق یک پنجره کم، جنگل در پشت نیز قابل مشاهده است. علاوه بر این، پنجره های سقفی جلوه های نوری خاصی را ارائه می دهند. حمام نیمه فرو رفته در زمین است. دارای یک پنجره در امتداد شیب تپه است که از سطح چشم روی ماسه و چمن نمایی ایجاد می کند. اتاق خواب مستر در کنار باغ واقع شده است. عقب نشینی و تناوب چوب سوخته و منافذ در نما ایجاد یک منطقه حائل ایجاد سرپناه می کند. از طریق دهانه بین تنه های تیره، استخر و جنگل انبوه قابل مشاهده است.

سایت پلان

ویلا دره طراحی برند آرتور

برند آرتور در راستای ارائه بهترین ویلاها در تلاش است تا بتواند نظر کاربران را در سایت‌ها متنوع جلب کند. دفتر آرتور و همکاران ویلاهای شما را با توجه به رویاهایتان طراحی می‌کند.

ویلا ولی (villa valley)

این ویلا در بومهن ساخته شده است. جایی که در دامنه کوه و نزدیک چشمه قرار دارد. هندسه ویلا دره نتیجه دگرگونی سه منحنی موجود در توپوگرافی زمین در سه سطح می باشد. هدف پروژه کمترین میزان دخل و تصرف در وضع طبیعی زمین است. این، یک حمله شاعرانه از منحنی های زمین به ویلا است. این ویلا سلسله مراتب فضایی را حول خود سازماندهی می کند.

ویلا دره

Avenue fresnaye villa

معمار Jenny Mills Architects

مساحت: ۲۳۴۹ متر مربع

سال: ۲۰۱۴

شهر: Cape Town

سایت پلان پروژه

پروژه‌ای در برگیرنده بنایی لوکس با خطوطی مدرن که فضا، مکان و مناظر را در آغوش کشیده است. ساختاری نامنظم از صفحات در ساخت بنا در ترکیب با شیشه‌ها و کاشت درختان در اطراف و باغچه به چشم می‌خورد.  خانه‌ای در سه سطح زیرزمین با فضاهای انبار سراب، خانه سرایداری، اتاق فیلم، رختشویخانه، انباری و تاسیسات ، طبقه همکف شامل آشپزخانه‌، اتاق نشمین و ناهارخوری۷ و در بیرون از خانه پارکینگ‌ها و در طبقه اول اتاق‌های خواب، سرویس‌ها واتاق‌های تعویض لباس.

نمایی از فضای داخلی

فضای نشیمن ویلا

این خانه  به نظر می‌رسد در اطراف پلکان خود رشد کرده و فضاها در چیدمان ال شکل ساختمان ساختاری روان و سیال یافته اند. تفکیک فضایی بین حریم عمومی و خصوصی در خانه دیده می‌شود که بین سطح ۱ و ۲ ساختمان با جدا سازی اتاقهای استراحت و تعویض لباس از اتاق‌های نشیمن صورت گرفته است. این فضای ال شکل با باغچه و حیاط به مستطیلی کامل تبدیل شده که این حیاط را می‌توان مرکز ساختمان نامید.

فضای ناهار خوری
آشپزخانه
نمایی دیگر از نشیمن

در هنگام ورود و حرکت در فضای بیرونی بنا، با انواع مختلفی از کاشت گیاهان روبه رو شده و احساس متفاوتی از صداها، بوها و تغییرات نور و سایه مشاهده می‌شود که حسی متفاوت از مکان را در هنگام ورود به خانه در برابر فرد قرار می‌دهد. ورودی که آمیخته شده با گیاهان و باغچه است. با ورود به خانه بازی‌ با نور و سایه  پنجره‌هایی با قاب ‌بندی منظره‌های دریا و حیاط خود نمایی می‌کنند. از طرفی می‌توان در طبقه همکف منظره‌ای از استخر خانه را با دیوار‌های سبز دید که جای دید به دریا و شهر را به خوبی پر می‌کنند. درون خانه با مصالحی چوبی با رنگ گرم ، سنگ‌های مرمری و دیوار‌های با رنگ‌های ملایم پوشیده شده است. آشپرخانه با فضایی برای فعالیت‌های خانوادگی طراحی شده است که می‌تواند فضایی برای تعامل اعضای خانواده باشد.

نمایی از حیاط ویلا
حیاط و نشیمن های استخر

حیاط و استخر ویلا

پروژه های در حال اجرا

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳