طراحی فضای سبز( لنداسکیپ)

در این بخش به بررسی چگونگی طراحی فضای سبز محوطه ویلا پرداخته میشود. تاثیرات محیط سبز می تواند زیبایی ویلا را دوچندان کرده و حس آرامش را در فضا تامین می کند. این فضا را می توان با اجزای مختلفی ازجمله استخر، درختان متنوع و گل ها و فضاهای نشستن به محیطی جذاب بدل کرد.

محوطه سازی ویلا

در طراحی فضای سبز صرفا پوشش گیاهی مهم نبوده، بلکه عناصر متفاوتی را در برمیگیرد. از جمله این عوامل می توان به جزییات و تزیینات، طراحی نما و حجم کلی ساختمان اشاره داشت. این طراحی باید با توجه به سبک و سیاق کلی ویلا انجام گردد؛ درواقع بایستی پیوستگی کامل بین حجم و محوطه ویلا برقرار شده و بتوان طرحی یکپارچه را ارائه داد. در این صورت است که ساختمان بنا با فضاسازی محیط اطراف آن در هم ادغام میشوند.

طراحی فضای سبز در اطراف ویلا (قسمت ورودی ، حیاط و همچنین در پشت ویلا) از اهمیت ویژه ای برخوردار است. زیرا معمولا افراد ترجیح میدهند در فضای باز اوقات خود را سپری کنند. یا گاهی برای زمانهای فراغت با دوستان و قرارهای خانوادگی از محیط های باز استفاده کنند. اولین فضایی که صاحب ویلا و یا افراد دیگر با آن مواجه بوده و حکم دعوت کنندگی به ساختمان را داشته وهمچنین ایده ای کلی از بنا را در ذهن متبادر میکند، قسمت ورودی ویلا است. این بخش می تواند به اندازه دلخواه شما و با توجه به متراژ و نوع سبک طراحی شود. این قسمت را می‌تواند درختچه ها، بوته ها و گیاهان بالا رونده تزیین گردد.

مسیر سازی در محوطه

مسیرهای ورودی و قدم زدن در ویلا بهتر است کاملا مشخص و خوانا باشد. در کناره این مسیرها می توان از درختان و سبزه ها بهره برد تا فضایی منعطف و جذاب را برای فرد رقم زد. این بلوک ها برای مسیر سازی باید ضد لغزش و سایش بوده و جنس و بافت آن هماهنگ با طراحی ویلا باشد. مسیرهایی را می توان به صورت زیگزاگی ایجاد کرد. با کاشت درختان بلند حس عمق بیشتری را به حیاط القا کرده که در چشم ببینده فضای بزرگتری به نظر بیاید.

طراحی فضاها با رنگهای مناسب جهت ایجاد کنتراست رنگی، راهکاری برای از بین بردن یکنواختی محیط است. استفاده از درختان چند فصل می توانند رنگ های متنوعی را ارائه دهند.این درختان گزینه مناسبی برای این نوع فضا سازی ها هستند. همچنین گل ها نقش بسزایی در رنگ بخشیدن به فضا ایفا کنند.

در این فضا می توان با ایجاد اختلاف سطح و همچنین تغییر مسیرها، سکانس های متفاوتی از منظره را ایجاد کرد. استخر در این قسمت می تواند نقش بسزایی داشته باشد. زیراعلاوه بر ایجاد رطوبت می تواند زیبایی فضا را با کف پوش ها و رنگ های مناسب دو چندان کرد. در نزدیکی استخر نیز می توان برای نشستن چه با عناصر طبیعی و چه با عناصر مصنوع مانند میز و صندلی فضاهایی را تعبیه نمود. نور پردازی در این بخش ها از اهمیت بالایی برخوردار است و میتواند در زیبایی فضای سبز موثر باشد.

استفاده از درخت در فضاهای نیمه باز
طراحی خلاقانه پوشش گیاهی در فضای خانه

ویلا فشم( طراح: دکتر آرتور امید آذری)

انواع ویلاها

مهمترین نکته برای انتخاب ویلا نوع و بک این ساختمان است. برای آشنایی هرچه بیشتر شما با این مسئله در این قسمت به بررسی  تعدادی از انواع ویلاها مبپردازیم تا شما را با سایت پلان های متفاوت برای ساخت ویلا آشنا کنیم.این نمونه ها شناخت نسبتا خوبی را از انواع ویلاها برای تعیین مکان و یا انتخاب نوع ویلا فراهم می اورد.

باغ ویلاها

این ویلاها راه فراری است برای عبور از شلوغی و تراکم بالای ساختمان های شهری. ویلاهایی با تمرکز بیشتر بر روی محوطه سازی و لنداسکیپهای زیبا. این ویلاها اغلب در مکان هایی دنج و آرام برای ایجاد هرچه بیشتر حس مکان ساخته شده و فضایی را برای آخر هفته های خانواده ها فراهم می آورد. این ویلاها توجه ویژه ای بر اجزا و مولفه های محیط و طبیعت اطراف دارند و معمار تمام تلاش خود را می کند تا یکپارچگی کامل و پیوسته ای میان ویلا و محیط اطرافش برقرار شود. در واقع کلیت ویلا بر اساس طراحی مطبوع صورت گرفته و هارمونی با طبیعت مهمترین چالش در طراحی این نوع ویلاهاست.

Platinum Level LEED Home with Pool House
Serene Garden Villa - Serene Villas - www.serenevilla.com

ویلای ساحلی

این ویلاها نیز بر اساس مکان قرار گیری ویلا که یا بر روی خط ساحلی بوده و یا در مسیر منتهی به دریا هستند ساخته می شوند. همانند باغ ویلاها این ویلا نیز برای آرامش و خلوت افراد در تعطیلات است. نکته قابل اهمیت در این پروژه با توجه به اقلیم و شرایط آب و هوایی در نقاط ساحلی در نظر گرفتن نوع مصالح انتخابی مناسب در ساخت ویلا است. چرا که باید متریال مورد استفاده در برابر رطوبت هوا دچار فرسایش و تخریب کمتری گردد و همچنین دارای عایق بندی مناسب باشد.

Cape Beach Villa | Cape Town Beach Accommodation
The 15 Best Beach Villas in The Cape 2020 – The Inside Guide

ویلای جنگلی

این ویلاها در حوالی و یا در کناره جنگل ها ساخته می شوند و هرچه به محدوده جنگل نزدیکتر باشند دارای قیمت بالاتری نیز هستند. ویلاهای جنگلی در ابتدا و یا در مسیر ورودی جنگل ها ساخته میشوند گویی درختان را در آغوش گرفته اند. مصالح مورد استفاده در ساخت این ویلاها غالبا چوب بوده و معمار در تلاش است تا اوج همراهی را با طبیعت اطراف داشته باشد. در واقع این ویلا غرق در طبعیت اطراف خود است.

studio mk27 - marcio kogan, Fernando Guerra / FG+SG · Jungle House ·  Divisare
Casa Atibaia Is A Jungle Home Integrating Nature Into Its Brutalist Design  - IGNANT

ویلای کوهستانی

در مناطق کوهستانی با توجه به شرایط سخت، ارتفاعات و شیب موجود در منطقه نیاز به در نظر گرفتن تمهیدات خاص برای ساخت و ساز بوده و از مصالح ویژه ای باید در این ویلاها بهره گرفت. با توجه به شرایط آب و هوایی خشک در زمستان ها و تابستان ها انتخاب سبک ساخت و ساز و مصالح مورد استفاده باید به دقت صورت گیرد.

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳