کلینیک تخصصی طراحی و اجرا سازه های نوین

یافتن راه حل های صحیح اقتصادی و زیباشناسی در پروژه های معماری، از چالش های بنیادینی است، که معماران، طراحان و برنامه ریزان دفتر معماری آرتور امید آذری در تمام طول فعالیت حرفه ای شان، با آن مواجه بوده اند وبر حل آن همت گمارده اند.

یکی از فعالیت هایی که در کلینیک تخصصی  طراحی و اجرای سازه های نوین ، در گروه مهندسی ایران معماری تحت نظارت مهندسین مشاور آلتون سازه  صورت می پذیرد، مطالعه وشناخت روش ها وتکنیک های نوین و برتر تکنولوژی ساخت  در راستای اجرایی کردن آنها ، می باشد .لذا یکی از رویکرد های اصلی این گروه تلفیق نظریه های علمی با روشهای عملی است.برای بسط موضوع در ادامه به تعاریف و مفاهیم  نظری پرداخته می شود و در نهایت تکنیک های نوین اجرا معرفی می گردد.

معرفی سیستم گرمایش از کف ondol

ترجمه: فرزانه جهانمردی

Ondol که gudeul  نیز نامیده می شود، یک سیستم معماری سنتی کره است که از گرمای مستقیم دود ناشی از سوختن چوب، در زیر کف ساختمانی که با مصالح بنایی و با ضخامت زیاد ایجاد شده است، برای گرم کردن فضای خانه استفاده می شود.

در ساختمانهای امروزی به هر سیستم گرمایش از کف، و یا به هتل و یا استراحت گاه در سبک کره ای، ondol  گفته می شود.

عناصر اصلی این سیستم در معماری سنتی کره، تشکیل شده است از یک مجمر و یا اجاق گاز، که در اتاق کناری که به طور معمول آشپزخانه و یا اتاق خواب اصلی است، و دارای کف ساخته شده از لایه ای ضخیم از مصالح بنایی، با یک دودکش افقی و یک دودکش عمودی است. این دودکش ها در جهت مخالف جریان ورودی دود را به سمت خارج می مکد. کف گرم شده بوسیله جرز سنگی و یا کاغذ روغنی و یا هر لایه غیر قابل نفوذ دیگری محافظت می شود.

تاریخچه:

قدیمی ترین مورد استفاده از سیستم اندول، در یک سایت باستان شناسی در کره شمالی به دست آمده است. یافته های باستان شناسی عصر برنز، نشان می دهد که در حدود ۱۰۰۰ سال پیش از میلاد، از این سیستم معماری در کره استفاده می شده است.

سیستم های اولیه اندول ها، در واقع همان اجاق های پخت و پز بوده اند که برای کاهش دود در فضای بسته خانه آنها را به خارج از آشپزخانه و یا در اتاق ها مجاور اتاق اصلی زندگی منتقل کرده اند. و دودکش افقی که دود ناشی از سوختن هیزم را به بیرون منتقل می کرده است، را از زیر سطح اتاق محل زندگی عبور می داده اند، که دود ضمن عبور از این دودکش، کف اتاق را نیز گرم می کرده است.

ریشه شناسی:

تارخچه استفاده از لغت Gudeul نشان می دهد که از حدود دوهزار سال پیش از این واژه استفاده می شده است. و در طی این سالها به نام های دیگری نیز تغییر یافته است، مانندYeondol، Janggeang،Hwageang،Nandol ، اما استفاده از واژه ondol به دوران مدرن باز می گردد. یعنی در واقع

به اواخر قرن نوزدهم. به گفته یک مورخ کره ای، Gudeul از کلمه کره ای guun DOL اقتباس شده است که به معنای سنگ گرم است. و به تلفظ های مختلفی  از Gudol یا Gudul تلفظ شده است تا اینکه در نهایت به شکل Gudeul درآمده است. اما واژه ondol نخستین بار توسط نویسنگان امروزی در Hanja نوشته شده است.

درواقع ondol به عنوان یک فضای زندگی برای نشستن، خوردن، خوابیدن و گذراندن اوقات فراغت، در بسیاری از خانه های کره ای تا قبل از سال ۱۹۶۰ میلادی استفاده می شد. برخلاف سبک زندگی غربی، کره ای ها بشتر به نشستن برروی زمین، خوابیدن برروی زمین، و کار و غذاخوردن بروی زمین عادت دارند تا اینکه از میز و صندلی استفاده کنند.

سوخت اجاق های اندول عمدتا از ساقه های برنج، ضایعات کشاورزی، زیست توده، و یا از هرنوع هیزم خشک دیگری می بود. یعنی برای زمانی که نیاز بود تا اجاق مدت کوتاهی روشن باشد از ساقه های خشک برنج و یا ضایعات کشاورزی استفاده می شده است، اما زمانی که نیاز بود که کوره مدت طولانی تری روشن باشد از هیزم استفاده می کرده اند.

با توجه به اینکه قسمت های نزدیک به کوره گرمتر می بوده است، این قسمت ها معمولا برای نشستن بزرگان و یا مهمانان ارجمند در نظر گرفته می شده است.

البته استفاده از سیستم اندول مشکلاتی از قبیل مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن و نیز آلودگی محیط زیست را نیز به همراه داشته است. و این خود یکی از دلایلی است که امروزه از فن آوری های دیگری برای گرم کردن خانه های کره ای استفاده می شود.

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳