کلینیک تخصصی طراحی و اجرای مجتمع مسکونی بامدیریت آرشیتکت:آرتور امیدآذری

یکی از فعالیت هایی که در کلینیک تخصصی طراحی و اجرا ی مجتمع مسکونی ، در گروه مهندسی ایران معماری صورت می پذیرد، مطالعه وشناخت روش ها وتکنیک های نوین طراحی داخلی است .لذا یکی از رویکرد های اصلی این گروه تلفیق نظریه های علمی با روشهای عملی است.برای بسط موضوع در ادامه به معرفی نمونه های ساخته شده پرداخته می شود.

ساختمان الشرق کویت

طراح و سازنده: شرکت اتکینز

شرکت “اتکینز” یکی از بزرگترین موسسات طراحی است که در بسیاری از نقاط جهان و بخصوص در شرق مشغول فعالیت می­باشد،‌ آنها در همین سال توانسته­اند جایزه کشورهای عرب ” CNBC ” را با کسب مقام نخست بدست آورند و همچنین مورد تقدیر مجمع بین­المللی معماری قرار گیرند.

بنای الشرق کویت از لحاظ معماری در نوع خود منحصر بفرد می­باشد و در طراحی آن از یک برنامه پیچیده و سخت استفاده شده است.

این بنا در ارتفاع ۱۸۰ متر و در مساحت ۵۶۴۰۰ مترمربع طراحی شده و نسبت عرض به ارتفاع آن بسیار کم است، در نتیجه نور طبیعی به تمام قسمت­های‌ساختمان نفوذ پیدا می­کند. این نوع برخورد، باعث شده که بر نمای خارجی ‌تاکید بیشتری شود.

این بنا شامل قسمت­های اداری و همچنین محیط هایی برای استراحت و اوقات فراغت می­باشد. قسمت­های‌ اداری بین دو تیغه موازی قرار گرفته و شفافند­ و تمامی طبقات حتی در پایین ترین طبقه نیز به بهترین چشم­اندازهای شهری مشرف می­باشند.

در قسمت پایین که مانند یک باکس شیشه­ای است، ورودی و فروشگاه­ها قرار دارند و در بالای آن یک لژ سلطنتی در نظر گرفته شده که بام آن سبز است و رستوران در آن قسمت می­باشد.

وجود بام سبز این امکان را می­دهد که علاوه بر استفاده از نور،‌کارکنان بخش­های اداری بتوانند از محیط آرام بخش آن برای استراحت و تفکر استفاده کنند. در مرتفع­ترین نقطه برج امکانات مختلفی وجود دارد که ‌مشتمل بر سالن ژیمناستیک، مرکز آب درمانی و استخر شناست. جایزه این طرح برتر در ماه اکتبر در دوبی ‌اهدا خواهد شد.