طراحی دکوراسیون

برآن شدیم تا در حیطه دکوراسیون داخلی به صورت دایره المعارف و کامل کار کنیم ،از آنجا که به رشته دکوراسیون داخلی در دانشگاه های ایران بسیار سطحی پرداخته می شود.

با مشاهیر معماری و معماری داخلی ایران سعی بر آن داریم که قدم های مفیدی در راه پیشرفت معماری برای این سرزمین برداریم. برای شناخت صحیح رشته دکوراسیون داخلی باید اجزا و عناصر کلیدی این رشته را با دقت زیاد مطالعه کرد.می خواهیم هر کدام از ما بتوانیم درک صحیحی از ایجاد فضای مطلوب برای زندگی در خانه خود داشته باشیم.اولین قدم برای رسیدن به این هدف ،آشنایی با نحوه ی چیدمان مبلمان با تجه به کارکرد فضا (آشپزخانه،نشیمن،تاق خواب و …)، مساحت فضا ، نور طبیعی و نورپردازی فضا ،رنگ و متریال دیوارها ،سقف و کف و همچنین حالات روحی و روانی کاربر فضا می باشد.

در این بخش از سایت به بررسی عناصر پایه در دکوراسیون داخلی می پردازیم.

۱٫    چیدمان

۲٫    بافت دیوارها

۳٫    نور

۴٫    متریال کف و سقف

۵٫    بازشوها

چگونه خانه خود را معمارانه دکوراسیون کنیم؟

 

 

به طور مثال برای طراحی اتاق خواب کودک باید از رنگ هایی استفاده کرد که حس رشد و نمُو در فرد ایجاد کند.مانند رنگ سبز و به ویژه زرد که رنگ ارتقا و نشاط است و اولین رنگی است که نوزادان قادر به تشخیص آن می باشند.برای اتاق خواب والدین رنگ های گرم به ویژه زرشکی بسیار مناسب است و برای سالن پذیرایی رنگ های گرم یا سفید و روشن فضا را مجلل تر می کند.

فاکتور دیگری که برای رنگ آمیزی یک فضا باید در نظر گرفته شود ارتفاع سقف و مساحت فضاست.مثلا سقف تیره باعث می شود تا ارتفاع فضا کمتر به نظر آید و بالعکس.در فضاهایی که نیاز به ارتفاع زیاد نداریم ،مثل اتاق خواب کودک که ارتفاع زیاد باعث ایجاد حس ترس و نا امنی در کودک می شود یا فضای نشیمن خصوصی که نیاز به یک فضای گرم و صمیمی دارد می توانیم با استفاده از سقف کاذب ،نور پردازی مناسب و مخصوصا رنگ آمیزی(سقف تیره تر از دیوارها) این حس را در فضا ایجاد میکنیم.

برای فضاهایی که نیاز بیشتری به حس آرامش دارند رنگ سبز و آبی مناسب است.

اگر دیوارها به رنگ سفید باشند و ما قادر به تعویض رنگ آنها نباشیم می توانیم با نورپردازی مصنوعی با استفاده از لامپ های رنگی تا حدی در حال و هوای فضا تغیراتی ایجاد کنیم ،هر چند که هماهنگی نورپردازی با رنگ دیوارها و سقف تاثیر بیشتری در حس وحال فضا دارد.

تاثیر رنگ ها در فضا:

یک معمار یا هر فردی که بخواهد فضای زندگی خود را با توجه به نکات معمارانه دکوراسیون کند در ابتدا باید با تاثیر رنگ ها در حال و هوای فضا و روحیات افراد آشنایی داشته باشد و همچنین بتواند رنگ ها را درست و مناسب با هم ترکیب کند.در اینجا به بیان تاثیرات رنگ در فضا می پردازیم:

سبز: بدون شک آرامش بخش ترین رنگ ها ،رنگ سبز است. که خاصیت تعادل و تسکین اعصاب را دارد.

چگونه خانه خود را معمارانه دکوراسیون کنیم؟

 

چگونه خانه خود را معمارانه دکوراسیون کنیم؟

سبز نشانی از سعادت ، موفقیت ،استواری و استقامت است که باعث ایجاد غرور ،تقویت روحیه و عزت نفس می شود. سبز همچنین رنگ توازن و همدلی است. رنگ سبز اگر با رنگ های روشن ترکیب شود می تواند به بزرگ نمایی فضاهای کوچک کمک کند. ترکیب رنگ سبز با سفید موجب تسلی خاطر و تسکین اعصاب می شود.سبز روشن نشانه عروج معنوی و سبز تیره تداعی کننده عمق و ژرفا می باشد. مثلا یک جنگل از درخت کاج ،با رنگ سبز تیره ما را به دنبال یافتن عمق جنگل می کشاند.

ترکیب سبز و آبی ایجاد شادی و نشاط می کند و هر چقدر مقدار رنگ آبی در این مخلوط بیشتر باشد رنگ غنی تر و سردتر شده و برای ایجاد فضاهای رسمی تر به کار برده می شود. همچنین رنگ سبز همراه با عناصری از رنگ های گرم حس تعادل و آرامش را بیشتر می کند.

زرد: رنگی شادی آور ،محرک(جسمی و ذهنی)است.

چگونه خانه خود را معمارانه دکوراسیون کنیم؟

رنگ زرد ،رنگ بیداری و شروع است.رنگ زرد باعث ارتقا فعالیت های جسمی و همچنین تقویت حافظه می شود.

زرد ،رنگ جنبش و درخشندگی است که به راحتی در هر ترکیب رنگی می توان از طیف های مختلف آن استفاده نمود. رنگ زرد باعث ایجاد تحرک و فعالیت می شود ،لذا استفاده از آن به صورت تک رنگ و غالب در اتاق خواب توصیه نمی شود ،زیرا ممکن است باعث ایجاد بد خوابی شود.اما استفاده از طیف های روشن آن در ترکیب با رنگ های دیگری مشکلی ندارد. از جمله رنگ هایی که در ترکیب با رنگ زرد بسیار چشم نواز عمل می کنند: طیف های رنگ آبی ،سبز ،بنفش سیر که مکمل زرد است ،قهوه ای و همچنین مشکی و قرمز می باشد.

رنگ زرد اگر چه جز رنگ های گرم و نزدیک به قرمز است ، اما چون نسبت به قرمز ملایم تر است ،هیجان کمتری القا می کند.در حالی که هوش وکنجکاوی را تقویت کرده و حس خلاقیت ،مثبت اندیشی و اشتیاق را در فرد برانگیخته می کند.

رنگ زرد نشانه ی تازگی ،خوبی و وفاداری است و خاطرات خوب را به یاد می آورد.رنگ زرد کمک به رشد و نو گرایی می کند و اعتماد به نفس را بالا می برد. اگر چه دچار افسردگی و تنهایی هستید در مکانی به رنگ زرد قرار بگیرید.

رنگ زرد اشتها آور است و برای اتاق غذا خوری مناسب است.

رنگ طلایی نشان دهنده ی ثروت و مقام اجتماعی است.مثلا یک کاغذ کادوی طلایی رنگ ،یک هدیه با ارزش و قیمتی را در ذهن تداعی می کند.

نوشته ای از آرتور امید آذری

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳