طراحی نما-طراحی نما به عنوان یک پوسته زنده

کلینیک تخصصی طراحی و اجرای نما بامدیریت آرشیتکت:آرتور امیدآذری

یکی از فعالیت هایی که در کلینیک تخصصی طراحی و اجرا ینما ، در گروه مهندسی ایران معماری صورت می پذیرد، مطالعه وشناخت روش ها وتکنیک های نوین طراحی داخلی است .لذا یکی از رویکرد های اصلی این گروه تلفیق نظریه های علمی با روشهای عملی است.برای بسط موضوع در ادامه به معرفی نمونه های ساخته شده پرداخته می شود.

شماره تماس برای کسب اطلاعات بیشتر: ۰۲۱۲۲۹۸۳۳۸۵

Cherokee Studio in Los Angeles, CA

As promised when we introduced the winners of the 2011 COTE Top Ten Green Projects by the American Institute of Architects, we will be posting individual stories about each project. The projects have already been featured in more details on AIA’s web site.

facade

محل احداث پروژه: کالیفرنیا

مساحت: ۲۹۷۰ مترمربع

کاربری: اداری و تجاری

این پروژه با رویکرد معماری سبز طراحی گردیده است.حداکثر استفاده از منابع آب و خاک برای زندگی سبز در نظر گرفته شده است.هوای معتدل جنوب کالیفرنیا این امکان را به وجود آورده است تا با یک استراتژی خنک کننده غیر فعال با استفاده از تهویه متقابل و انتقال گرما ، اثرات زیست محیطی پروژه به حداقل fبرسد.

 

 

از ویژگی های اصلی این ساختمان دو نمای قابل کنترل ساختمان ،همانند یک پوسته زنده به صورت خودکار قابل تنظیم است.و مقدمات آسایش (حفظ حریم خصوصی )سایه ، آفتاب را تامین نماید.

facade

پوسته که به صورت زنده طراحی شده است در زمان های مناسب به نیازهای محیطی و روانی ساکنین موجود در ساختمان پاسخ می دهد. و از تاثیرات بیرونی آن در شهر ایجاد جنب و جوش و پویایی بصری برای افراد در پیاده رو و سطح شهر می باشد.

facade

شاخصه های طراحی

 • از لحاظ تامین جنبه های زیست محیطی ۵۰ درصد بیشتر از نمونه های مشابه خود کارامد است.
 • پانل های آلومینیوم سوراخ دار، دائما با توجه به شرایط محیطی در حال تغییر است.
 • فراهم آوردن سایه برای خنک کردن ساختمان، کاهش سر و صدا، تامین نور طبیعی و تهویه طبیعی توسط میلیونها سوراخ موجود در پنل ها از فاکتورهای طراحی موجود در نمای پروژه می باشد.

facade

استراتژی های طراحی عبارتنداز:

 • مکان و موقعیت یابی ساختمان برای کنترل بارهای های خنک کننده خورشیدی
 • شکل دادن و موقعیت یابی ساختمان برای قرار گرفتن در معرض بادهای مطلوب
 • شکل دادن به ساختمان به سبب رانش برای تهویه طبیعی
 • طراحی پنجره برای به حداکثر رساندن بهروری از روشنایی روز
 • سایه جنوب رو به پنجره ها و به حداقل رساندن جداره رو به غرب
 • طراحیتدابیری برای به حداکثر رساندن تهویه طبیعی
 • شکل دهی و برنامه ریزی داخلی به منظور افزایش روشنایی روز و توزیع جریان طبیعی هوا

facade

  این ساختمان به عنوان سمبل انرژی کارآمد اقدامات فعال و غیر فعال و بهینه سازی در عملکرد ساختمان برای کاهش مصرف انرژی در تمامی مراحل ساخت و ساز طراحی شده است.

  در این آتلیه طراحان حرفه ایی متعددی گردهم آمده اند تا با اعمال دیدگاه ها و نظرها و ایده های متفاوت ،بتوانند  آلترناتیوهای خلاق و کانسپت گرا خلق کنند . محصول چنین گردهمایی، آفرینش و تدوین طرح هایی منحصر به فرد و خلاقانه می باشد.و این امکان را به کارفرما می دهد تا آلترناتیوی را که به ذهن، سلیقه وبودجه ی آن، نزدیکتر است را انتخاب نماید