کلینیک تخصصی طراحی و اجرای محوطه سازی

یکی از فعالیت هایی که در کلینیک تخصصی  طراحی و اجرا ی محوطه سازی ، در گروه مهندسی ایران معماری صورت می پذیرد، مطالعه وشناخت روش ها وتکنیک های نوین طراحی و ساخت محوطه سازی است .لذا یکی از رویکرد های اصلی این گروه تلفیق نظریه های علمی با روشهای عملی است.برای بسط موضوع در ادامه به تعاریف و مفاهیم  نظری پرداخته می شود و در نهایت تکنیک های نوین اجرا معرفی می گردد.

مجموعه خدمت به سرزمین پدری از لا متروپولیتنا ؛ تندیس یادبود نیروهای مسلح مکزیک

ترجمه : ندا باقری

طرح معماری مجموعه ی “خدمت به سرزمین پدری ” شامل یک یادمان، یک مرکز فرهنگی، یک سالن تئاتر روباز و یک طرح مجسمه سازی در فضای باز می باشد و در شهر مکزیکو سیتی ساخته شده است. معماران لا متروپولیتانا در طراحی سایت پلان پروژه به طور طبیعی از محیط اطراف استفاده کرده و از آن، جهت ایجاد سیرکولاسیون فضایی و بصری استفاده نموده اند.

یادبود نیروهای مسلح ( مقبره سرباز گمنام ) عنصر اصلی این میدان می باشد. این بنای یادبود که روکشی از استیل دارد، از مرمر ساخته شده است و نام تمام سربازانی که زندگی خود را در مبارزه با جرائم سازمان یافته از دست داده اند، بر روی آن حک شده است.

عنصر دیگر این پروژه، مرکز فرهنگی نیروهای مسلح است. هدف اصلی این ساختمان، آموزش و اطلاع رسانی ساختار اصلی نیروهای مسلح از طریق اینستالیشن های چند رسانه ایست. این اینستالیشن ها همچنین خلاصه ای از تاریخ و دستاوردهای نیروهای مسلح همچون کاتالوگ های تصویری از تکنولوژی و جنگ افزارها را در بر می گیرند. در همین بخش، یک اینستالیشن الحاقی به بیان تعامل میان پرسنل درگذشته ی نظامی و اصول طراحی معماری و تندیس سازی پروژه می پردازد.

تئاتر روباز مجموعه، ظرفیت پذیرش ۲۰۰ نفر را دارد و از شیبی که باغ و میدان را بالاتر قرار می دهد، آشکار است؛ که حدود تقریبی ِ ورودی ِ کامپو مارته، مکان اصلی تشکیل جلسات نیروهای مسلح می باشد و به طرز زیبایی در زیر تاج های گسترده ی درختان قرار گرفته است.

سی و دو سنگ مرمر سفید تراش خورده، در باغ های این مجموعه پراکنده شده اند. هر یک از این ستونْ سنگ ها به طور کامل مشابه مرمر استفاده شده در تندیس یادبود می باشند و قطعات تشکیل دهنده ی هندسی آن محسوب می گردند و کاملا از لحاظ وزن و حجم می توانند، حجم داخلی تندیس را دوباره سازی کنند.

اگر قلمرو ملی مکزیک را همچون سراسر این میدان تصور کنیم، هر یک از این سنگ ها می توانند بخشی از تقسیمات سیاسی و منطقه ای این کشور باشند که در نهایت در تندیس یادبود درگذشتگان نیروهای مسلح به کنار هم آمده اند.

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳