کلینیک تخصصی طراحی و اجرای سازه های نوین

یکی از فعالیت هایی که در کلینیک تخصصی  طراحی و اجرای سازه های نوین ، در گروه مهندسی ایران معماری تحت نظارت مهندسین مشاور آلتون سازه  صورت می پذیرد، مطالعه وشناخت روش ها وتکنیک های نوین و برتر تکنولوژی ساخت  در راستای اجرایی کردن آنها ، می باشد .لذا یکی از رویکرد های اصلی این گروه تلفیق نظریه های علمی با روشهای عملی است.برای بسط موضوع در ادامه به تعاریف و مفاهیم  نظری پرداخته می شود و در نهایت تکنیک های نوین اجرا معرفی می گردد.

تلفن تماس برای کسب اطلاعات بیشتر:  ۰۲۱۲۲۹۸۳۳۸۵

مرکز سوننشیف(Sonnenschiff Centre)

مرکز سوننشیف(Sonnenschiff Centre)

فرایبورگ، آلمان

معمار: رولف دیش

کارفرما: سولارشیدلونگ گ.ام.بی.ها

نانو ماده مورد استفاده: پانل های عایق خلا(VIP) و مواد تغییرفاز دهنده(PCM)

محل پروژه: فرایبورگ،آلمان

تاریخ افتتاح پروژه: ۲۰۰۶

نمونه ای از بهره گیری کامل و بی کم و کاست از انرژی های پاک و تجدیدپذیر، به کمک مصالح نانو بنیان که هم از هدررفت گرما پیشگیری می کنند و هم زمینه ذخیره سازی بهینه انژی را فراهم می آورند، در این پروژه قابل مشاهده است.

این پروژه که عبارت بود از ساخت یک مجموعه مسکونی- تجاری، در همسایگی مجموعه مسکونی قرار گرفته است که انرژی خانه هایش از انرژی خورشیدی تامین می شد. طرح پروژه که با رویکردی کاملا به روز و خلاقانه تهیه شد، مبتنی بر استفاده کارامد و اقتصادی از انرژی، با بهره گیری از منابع تجدیدپذیر بود، به قسمی که ساختمانها، انرژی بیش از مقدار مورد نیاز خود تولید کنند. برای این منظور، از انرژی خورشیدی، باد و زمین گرمایی، که هر سه از روشهای طبیعی و تجدیدپذیر تامین انرژی هستند، استفاده شد. همچنین تمامی مصالح ساخت این بناها، از میان مصالح قابل بازیافت انتخاب شدند.

به منظور تنظیم دمای فضاهای داخلی ساختمان ها، از پانل های عایق خلا، (VIP) برای عایق کاری، و از مواد تغییر فاز دهنده (PCM) برای ذخیره انرژی( که هردو سیستم، از پربازده ترین روش های نوین کاهش مصرف انرژی در ساختمانها هستند)، استفاده شده است.

پانل های VIP، دورتادور ساختمان و همه سطح دیوارهای بیرونی، دیواره کوتاه و جان پناه زیر پنجره ها، مجراها و درپوش های تهویه در نمای اصلی را پوشش دادند.

عایق هایی که به منظور تنظیم شرایط محیطی و تامین آسایش حرارتی ساکنان در این پروژه، مورد استفاده قرار گرفته است، در مقایسه با دیگر روشهای عایق کاری سنتی و با ضخامت مشابه، ۱۰ برابر کیفیت عایق بهتری دارند. PMCهای استفاده شده در سقف و دیوارها نیز انرژی گرمایی پیرامونی را به وسیله تغییر فاز مواد خود، ذخیره می کنند. به این ترتیب، دو سیستم به کار گرفته شد، کمک می کنند تا فضای داخلی خنک بماند، همچنین به گونه ای غیرفعال، دمای هوای داخلی را تنظیم می کنند. علاوه بر ایده ابتکاری و خلاقانه ای که برای نورپردازی، تهویه و گرمایش این طرح در پیش گرفته شد، ایده هنرمندانه رنگارنگ نما، نیز، جلوه چشم نواز و جالب توجهی را برای طرح به ارمغان آورده است.

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳