گروه مهندسین ایران معماری

یکی از فعالیت هایی در گروه مهندسی ایران معماری صورت می پذیرد، مطالعه وشناخت نمونه های مشابه در پروژه های معماری است .لذا یکی از رویکرد های اصلی این گروه تلفیق نظریه های علمی با روشهای عملی است.برای بسط موضوع در ادامه به معرفی نمونه های ساخته شده پرداخته می شود.

شماره تماس برای کسب اطلاعات بیشتر: ۰۲۱۲۲۹۸۳۳۸۵


کلیسای جامع کریستال(crystal cathedral)


کلیسای جامع کریستال

امریکا، کالیفرنیا

 

تاریخ تکمیل پروژه : ۱۹۸۰

طراح : فیلیپ جانسون، جان بورگی

 

 

کلیسای اصلی باغ گراوو در سال ۱۹۵۵ بنا نهاده شد. تا سال ۱۹۶۸، پس از چندین بار تغییر مکان در امور و کارکردهای کلیسا، به علت رشد مداوم، نیاز به یک مرکز جدید احساس شد. در نهایت فیلیپ جانسون، معمار شهیر آمریکایی، طرح و اجرای کلیسای جامع کرسیتال رادر سال ۱۹۷۷ آغاز کرد. که این کار در سال ۱۹۸۰ با هزینه ۱۸ میلیون دلار، و در سبک معماری مدرن، به انجام رسید. در نهایت کلیسا به طور رسمی در سال ۱۹۸۱ با گنجایش ۲۷۳۶ نفر بازگشایی شد. همچنین در سال ۱۹۹۰ نیز کار ساخت منار مخروطی کلیسا به پایان رسید.

 

کلیسای جامع کریستال

این کلیسا، به دلیل ساختار کریستالی خود، به نام کلیسای جامع کریستال نامگذاری شد، هرچند که کرسی رسمی اسقف در آن قرار نداشت تا به عنوان کلیسای جامع شناخته شود.

 

کلیسای جامع کریستال

کلیسا در سال ۲۰۱۰، به دلیل بدهی بالای ۴۰ میلیون دلاری و شکایت طلبکاران مجبور به اعلام ورشکستگی شد. اما در طی این سالها، با رایزنی های مجامع مذهبی کاتولیک و خرید آن توسط اسقف پرتقال، بدهی های آن پرداخت و تصمیم به ایجاد کرسی اسقفی و اعطای نام کلیسای جامع به آن، گرفته شد.

 

کلیسای جامع کریستال

در سال ۲۰۱۳ تصمیم به بازسازی و مرمت داخلی کلیسا گرفته شده است، اما اعلام شده که نمای بیرونی آن بدون تغییر عمده خواهد ماند. قابل ذکر است که ارگ موجود در این کلیسا یکی از بزرگترین آلات موسیقی در جهان است.

 

کلیسای جامع کریستال

سازه فضایی کلیسا

کلیسای جامع کریستال گاردن گراوو، ساختمانی است که تقریبا به طور کامل از سازه های فضایی تشکیل شده است. در واقع سازه این بنا، مجموعه ای از قاب های خرپایی مسطح متصل به هم در یک جهت است. یعنی یک سازه مشبک فضایی که به دلیل اتصالات نزدیک این قابها، امکان تقسیم نیرو بین آنها وجود دارد.

 

کلیسای جامع کریستال

کلیسای جامع با پلانی الماسی شکل اصلاح شده، دارای محورهای بزرگ و کوچک به طول ۱۲۶٫۵ و ۶۳٫۱ متر با ارتفاع ۳۹ متر بالای سطح زمین است. این خرپای فضایی از اعضای لوله ای فولادی به قطر ۵۰٫۸، ۶۳٫۵ و ۷۶٫۲ میلی متر ساخته شده است. اعضای قطری به وسیله جوش و یا پیچ، به ورق های لچکی جوش شده به اعضایی که موازی محور کوچک الماس هستند، متصل می شوند. در تقاطع سقف و دیوار نیز برای تحمل تنشهای بالا و اشکال پیچیده اعضا، از گره های ریخته گری شده استفاده شده است. برای کاهش هرچه بیشتر نمود قاب در اطراف دیوارهای پرده ای شیشه ای، از پوشش سیلیکون در مدولی کوچک استفاده شده است که با گیره هایی ارتجاعی، به سازه خرپای فضایی متصل شده است.

 

کلیسای جامع کریستال

این کلیسا با استفاده از بیش از۱۰۰۰۰قطعه شیشه مستطیل شکل، و مقاومت در برابر زلزله تا ۸ریشتر، ساخته شده است.

کلیسای جامع کریستال

 

کلیسای جامع کریستال

 

 

کلیسای جامع کریستال

اطلاعات ساختمان:

کلیسای جامع کریستال

امریکا، کالیفرنیا

تاریخ تکمیل پروژه : ۱۹۸۰

کارفرما: کلیسای جامع گاردن گروو، کالیفرنیا

مهندسان معمار: فیلیپ جانسون، جان بورگی

مهندسان سازه: سوراد، پرون، زگزدی، استورم

سازنده فولاد سازه ای: کارخانه فولاد پیتسبورگ- دس موینس

 

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳