کلینیک تخصصی طراحی و اجرای سازه های نوین

یکی از فعالیت هایی که در کلینیک تخصصی  طراحی و اجرای سازه های نوین ، در گروه مهندسی ایران معماری تحت نظارت مهندسین مشاور آلتون سازه  صورت می پذیرد، مطالعه وشناخت روش ها وتکنیک های نوین و برتر تکنولوژی ساخت  در راستای اجرایی کردن آنها ، می باشد .لذا یکی از رویکرد های اصلی این گروه تلفیق نظریه های علمی با روشهای عملی است.برای بسط موضوع در ادامه به تعاریف و مفاهیم  نظری پرداخته می شود و در نهایت تکنیک های نوین اجرا معرفی می گردد.

کاربرد نانومواد در صنعت ساختمان

مرکز محمدعلی (Muhammad Ali Center )

مرکز محمدعلی (ام.ای.سی)، که توسط معماران و طراحان Beyer Blinder Belle Architects ، ال. ال. پی. و با مشارکت شرکت طرح و معماری لی.اچ.اسکولنیک (Lee H. Skolnick)، در لوییزول، کنتاکی امریکا ساخته  شده است، نمونه ای از کاربرد فناوری نانو در صنعت ساختمان است.

این مرکز یک مرکز فرهنگی بین المللی است و دارای فضای موزه، محل برگزاری سمینار و کنفرانس، سخنرانی و نمایش فیلم می باشد. این بنا که در ساحل رودخانه اوهایو، و در شهر مشت زن اسطوره ای، محمدعلی کلی واقع شده است، ظاهری جالب توجه و جذاب دارد. این ویژگی به علت طرح نمای بنا، ایجاد شده است. برروی نما، سرامیک های با رنگ های متفاوت در یک شبکه ۳۰*۶۰ چیده شده اند. دورنمای ساختمان، تداعی کننده یک صفحه نمایشگر بزرگ سرامیکی است که حالت های مختلف ایستادن یک ورزشکار مشت زن، را نمایش می دهد.

اما از فاصله نزدیک، این نما، به صورت یک الگوی انتزاعی خود رانشان می دهد.  مساحت پروژه تقریبا ۹۰۰۰ مترمربع و مساحت نمای بنا، تقریبا ۱۵۰۰ مترمربع می باشد. ای پروژه در سال ۲۰۰۵میلادی و در ایالت کنتاکی افتتاح شد.

با هدف کاهش هزینه های پاک سازی و حفظ کیفیت ظاهری، سرامیک های مورد استفاده در نما، دارای نانوپوشش خود تمیز شونده فتوکاتالیتیک، هستند. این پوشش، در کالبد لعاب سرامی ها پخته شده و از این رو دارای دوام طولانی شده است. علاوه براین، این نما قابلیت تصفیه کنندگی هوا و تجزیه آلاینده ها و گازهای خروجی از اگزوزها رانیز دارد. نانو ماده مورد استفاده در این پروژه، هایدروتکت یا سرامیک های خودتمیز شونده فتوکاتالیتیک، می باشد.

اثر خودتمیزشوندگی فتوکاتالیتیک، یکی از پرکاربردترین عبارت های در ارتباط با فناوری نانو در صنعت ساختمان است که ژاپنی ها طلایه داران آن هستند. و مهم ترین نتیجه استفاده از آن، کاهش چشمگیر میزان چسبندگی ذرات آلاینده به سطوح است.

یعنی نیروی آب برای کندن آلودگی ها از سطح، بیش از نیروی الکتروستاتیکی بین آلاینده ها و سطح است.بای خاطر نشان ود که منظور از اصطلاح ” خودتمیز شوندگی” به این معنا نیست که سطح به هیچ وجه نیازمند تمیزکردن نمی باشد، بلکه به این معمی است که فاصله زمانی بین دوره های نظافت آن، بسیار طولانی تر از حالت عادی خواهد بود.

که این امر خود سبب کاهش تعداد دفعات شستشو، در نتیجه کاهش مصرف مواد شوینده و کاهش استهلاک سطوح در اثر شست و شو می باشد. گذشته از کاهش قابل توجه هزینه های نیروی انسانی، به علت کاهش خاصیت چسبندگی آلاینده ها به سطوح، در صورت کثیف شدن سطح، کندن ذرات آلاینده و تمیزکردن سطح، آسان تر خواهد بود.

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳