مدیرکل مسکن و شهرسازی استان تهران اعلام کرد: به‌طور قطع دولت برای موضوع مسکن تهران بی‌برنامه نیست و هر جا که احساس نیاز کند در پی ایجاد برنامه‌ای جدید است.

تقی رضایی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره‌ وضعیت بازار مسکن در تهران اظهار کرد: در حال حاضر بازار مسکن در رکود است.

وی با اشاره به روند معاملات مسکن در استان تهران گفت: اجرای طرح‌های مسکن از سوی دولت هم‌چون مسکن ویژه تهران باعث تعدیل پیش‌فروش مسکن شده است.

مدیرکل مسکن و شهرسازی استان تهران خاطر نشان کرد: در بازار پیش‌فروش مسکن عطشی وجود داشت که با توجه به اجرای طرح مسکن ویژه تهران کنترل شد.

رضایی با بیان این‌که تعدیل پیش‌فروش مسکن شرایط را برای خرید فراهم می‌کند، تاکید کرد: قیمت‌ها در بازار تهران کنترل شده و دیگر شتاب افزایشی ندارد.

وی در بیان دلایل کنترل قیمت مسکن در تهران اظهار کرد: رسیدن به این مهم دلایل مختلف اقتصادی دارد که یکی از آنها اجرای طرح ویژه در شهر تهران بود که بخشی از تقاضا را پاسخ داد.

مدیرکل مسکن و شهرسازی استان تهران خاطر نشان کرد: تحویل واحد‌های مسکونی مهر به متقاضیان آن، بخشی از جامعه متقاضی مسکن را صاحبخانه کرد و کاهش این بخش از تقاضا به کنترل قیمت و نیز رکود در بازار مسکن کمک کرد.

رضایی در پاسخ به این پرسش که دولت در نیمه دوم سال برای مسکن در تهران و کنترل قیمت در این بازه زمانی چه برنامه‌ای دارد، گفت: به‌طور قطع دولت برای موضوع مسکن تهران بی‌برنامه نیست. هرجا احساس کنیم نیاز ورود وزارت راه و شهرسازی به حوزه‌ مسکن وجود دارد، طی جلسات کارشناسی در پی ایجاد برنامه‌ای جدید هستیم.

وی خاطر نشان کرد: طرح مسکن مهر، مسکن مهر ملکی، بافت‌های فرسوده و نیز مسکن ویژه تهران از جمله برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی در مقاطع مختلف زمانی برای کنترل بازار مسکن بوده است.

مدیرکل مسکن و شهرسازی استان تهران هم‌چنین ادامه داد: سیاست‌های مکمل عرضه‌شده از سوی وزارت راه و شهرسازی سوداگری در بازار مسکن را کاهش می‌دهد و به این ترتیب می‌توان به کنترل قیمت امیدوار بود.

رضایی با تاکید بر این‌که وزارت راه و شهرسازی نشان داده است در مقاطع مختلف به ویژه برای شهر تهران برنامه‌های خاصی در بازار مسکن دارد، تصریح کرد: تمام طرح‌های مکمل که تاکنون به عنوان کاتالیزور طراحی و اجرا شده‌اند، موثر واقع شده و اهداف تعیین‌شده را محقق کرده‌اند.

وی افزود: تا سال ۸۶ افزایش چشم‌گیر قیمت مسکن در کشور وجود داشت، اما دولت به صورت جدی با طرح مسکن مهر وارد بازار شد تا شتاب قیمت را کنترل کند؛ امری که محقق شد.

** استفاده از وام مسکن که در نشریات فروخته می‌شود می‌تواند دردسرساز باشد

مدیرکل مسکن و شهرسازی استان تهران در مورد استفاده مردم از وام مسکن که در نشریات تبلیغ می‌شوند، تاکید کرد: ما استفاده از این نوع وام را توصیه نمی‌کنیم.

رضایی خاطر نشان کرد: این‌که تبلیغ فروش وام مسکن در جراید امری قانونی هست یا خیر را مسوولان بانکی باید مشخص کنند، اما آنچه مشخص است استفاده از چنین امکانی می‌تواند برای متقاضیان خرید مسکن دردسر‌ساز باشد.

وی با بیان این‌‌که هرقدر مردم از خرید وام مسکن از مجاری جز بانک دور باشند به نفع آنهاست، گفت: کسانی که این وام را دریافت می‌کنند نیز جزو کسانی به‌شمار می‌آیند که از وام دولتی استفاده کرده‌اند و از دریافت واحد‌های مسکونی دولتی هم‌چون طرح مسکن مهر و مسکن ویژه تهران محروم خواهند بود.

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳