طراحی غذاخوری‌های مدرن

همه ما این‌روزها نام فودکورت‌ها را زیاد می‌شنویم. در ادامه این بخش به بررسی مختصر این غذا خوری‌ها و معرفی نمونه‌هایی ساخته شده از این دست می‌پردازیم.

نام فود کورت‌ها را در چه مکان‌هایی بیشتر شنیده‌اید؟

عموما فودکورت‌ها به مجموعه ای از رستوران‌های کوچک و بزرگ گفته می‌شود که در مکانی مشخص در کنار یکدیگر گرد آمده‌اند. پیشخوان‌هایی با چندین مسئول و چینشی گسترده از غذاهایی متنوع. این طراحی می‌تواند با انواع غذاها شکل گرفته باشد. می‌تواند در فضایی باز شکل بگیرد و یا عضوی از مجموعه‌ای دیگر باشد. در فروشگاه‌های بزرگ و کوچک که معمولا طبقات آخر خود را به فودکورت‌ها اختصاص داده‌اند می‌توان طراحی‌های متفاوتی از این ساختار را دید. فرودگاه‌ها و یا بخش‌هایی از پارک‌ها نیز می‌تواند به فود کورت‌ها اختصاص یافته باشد.

بعضی از دبیرستان‌ها و یا دانشگاه‌های مطرح دنیا گاها بجای سلف‌های معمول از طراحی فودکورت استفاده کرده‌اند. در سراسر دنیا شکل‌های مختلفی از این نوع بناها قابل دیدن است. در آمریکا و اروپا می‌توان نمایندگی‌ هایی از غذاخوری‌های زنجیره‌ای را مشاهده نمود اما در مناطق آسیایی و آفریقایی شاید بتوان غرفه‌هایی از غذاهای محلی را نیز مشاهده نمود.

طراحی این گونه فضاها باید توجه به میزان فضای باز توجه شود. معمولا در این فضاها فضای اختصاص یافته به محل رستوران به میزان کمتری است. توجه به راحتی و در دسترس بودن رستوران‌ها از نکات مهم در طراحی است. توجه به تهویه و ایجاد فضایی مطبوع نیز از نکات مهم و قابل توجه است.

نمونه‌هایی از طراحی فود کورت‌ها

Newnham Campus Food Hall, Seneca College 

معمار: Taylor Smyth Architects

سال: ۲۰۲۱

مساحت: ۳۵۱۱۸

این پروژه غذاخوری کوچک به فودکورتی بزرگ با نور گیری جذاب و فوق‌ العاده تبدیل شده است. مکانی برای تجمع که با طراحی جدید ساختاری زیبا پیدا کرد. طرح قبل، راهرویی بود که به یک غذاخوری سنتی کوچک ختم می‌ شود اما معمار مجموعه با تغییر مسیر راهرو به فضایی بازتر توانست نگاهی نو به این کافه کوچک داشته باشد. تبدیل این کریدور به مکانی جذاب و پر رفت و آمد با انعطاف پذیری کامل و رستوران‌ها زنجیره‌ای منجر شد. طراحی با تراسی نیمه باز و جذاب در بخش جنوبی مجموعه ادامه یافت. و بعد از آن به اضافه نمودن رستوران‌ها و غذاخوری‌ ها پرداخته شد.

فضای جدید با طراحی کاملا مدرن و با رنگی سفید در کنار متریال‌های دیگر مانند چوب با طراحی ظریف و معمارانه شکل گرفت.

طراحی فود کورت
داخلی فود کورت
طرح مدرن فود کورت

نمونه‌هایی از طراحی فود کورت‌ها برند آرتور و همکاران

فود کورت دیدار

مکان: تهران سعادت آباد

” فودکورت دیدار” به عنوان مکانی برای تعاملات اجتماعی و فرهنگی شکل گرفت. استراتژی طراحی، تلفیق فرم و فضا، حل مسیرهای عملکردی و پرداختن خلق فضایی چندمنظوره و منعطف است. طراحی فود کورت دیدار سعی شده است علاوه بر تهیه غذای سریع، مکانی آرامش بخش برای تامین آسایش فیزیکی و بصری کاربران مجموعه مهیا گردد. در واقع هدف طرح خلق فضایی برای القای حس آرامش و تعلق به فضاست که با استفاده از عناصر بصری و فضای سبز میسر گردیده است.

معماری سبز و داخلی فودکورت دیدار
غذاخوری و فودکورت دیدار
فضاهای فودکورت دیدار

شما دوستان می‌توانید برای طراحی پروژه‌های متفاوت خود با برند آرتور و همکاران در تماس بوده و از پروژه‌های بیشتری دیدن فرمایید.

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳