انتشارات پرهام
مقدمه

مقدمه

در آشوب برگ ریزان پاییزی
و ازدحام عصیان زده ی پر حرارت رنگها
سال های روبه آینده را می نگرم
که از پس هر لحظه و ثانیه اش
خلقتی بشکوه در دستانم موج خواهد زد.

نه رویا میبینم ، نه خیال ناباورانه
سالیان بارآورد رازی که
انتهای خاموش هر جاده اش
ابتدای راه نپیموده ی من خواهد بود.

راه باز و افق روشن است و مقصد دور نیست.قدم های استوار و مطمئن،دوری راه را نزدیک و سختی آن را آسان میکنند.ایمان به صحت راه ،باور به درستی مسیر و اعتماد به خود،به توانایی ذهن و اندیشه و به قوت دست های خود،اصول قدم زدن و تنفس کردن در کوچه پس کوچه های هنر،به خصوص و به خصوص در طراحی سریع (اسکیس) می باشد.راه هرچه سخت باشد -که نیست-رسیدن به هدف،همان قدر شیرین و لذت بخش است.همچون سفری صعب برای دیدار عزیزی ،یاری،معشوقی که سختی اش به چشم نمی آید و خس و خاشاک بین راه،مانع رسیدن نمی شود :
در بیابان گر به شوقه کعبه خواهی زد قدم سرزنش ها گر کند خار مغیلان غم مخور
اسکیس یا طراحی سریع با دست،اجمالی از یک منظر یا ساختار یک حجم است که در عین موجز بودن،شامل تمام زوایا،پستی بلندی ها و سایه روشن های آن نیز می باشد و به دست نمی آید مگر با نگاهی دقیق،نافذ و موشکاف.برای طی طریق و رسیدن به قله های موردنظر در اسکیس به طور اعم،و در اینجا برای موفقیت در آزمون کارشناسی ارشد به طور اخص،گام هایی را باید پیمود و نکاتی را باید دانست و رعایت کرد که در عین سادگی و سهولت شان،بسیار مهم ،حساس و دقیق می باشند.سوای استعداد و توانایی ذهنی که امری حیاتی برای قدم نهادن به این راه وموفق شدن در آن می باشد،عامل اصلی و مهمتر از آن داشتن اعتماد به نفس بالا به خود و توانایی های خود و بعد در راستای آن ، تمرین ومممارست بسیار و خستگی ناپذیر است ؛زیرا عدم اتکا به نفس ،مانع اقدام و شروع به طراحی می شود و راه،شروع نشده کور و در نطفه خفه میگردد و نداشتن تمرین مدام نیز ادامه مسیر را مشکل و امکان پیشرفت را محدود وکم می کند.
از تجربه ای که در طول سالیان تدریس کسب کرده ام به این نتیجه و دریافت رسیده ام که :
دانشجویان به دلیل عدم آشنایی کافی و نداشتن شناخت صحیح از اسکیس،توانایی پیاده کردن آموخته ها ،اطلاعات و دیدگاه هایی را که در طول تحصیل به دست آورده اند به صورت گرافیکی و علمی روی شیت هایشان نداشتند یا ندارند و دلیل این ناتوانی،ترس و واهمه از سفیدی گسترده و خالی بودن فضای کاغذشان بوده و هست.

در کتاب حاضر و پیش رو ، سعی بر این داشته ام تا در روند آزمایشی که پیش گرفته ام به افزایش اعتماد به نفس و کوشایی دانشجویان کمک کرده و را هشان را هموارتر کنم ،تا آنان نیز شایستگی ها و توانایی های خود را در آزمون های کنکور و اسکیس های کلاسی دانشگاهی شناخته و بروز دهند.
به هیچ وجه در این نوشتار قصد ندارم آموزش اسکیس را امری دشوار توصیف نموده و سخت جلوه دهم .سعی ام بر آموزاندن روش های آسان و گام به گام است برای آشنا کردن دانشجویان با چهره ی واقعی اسکیس وآموزش و تقویت الهام گیریشان از محیط پیرامون و طبیعت و نقد و بررسی آن،که عمده این روش آموزشی بر همین امر استوار است.
روش آموزش اسکیسی که پیش رو دارید ،پیرو متد آموزش مدرسه ای بوزار فرانسه بوده است که در دانشکده های معماری ایران نیز پیروی شده و جز روند آموزشی آنها بوده و هست.آموزش اسکیس در این روش علاوه بر تربیت چشم و دست وهمراهی شان برای خلق یک اسکیس موفق،به نحوه ی انتقال معماری از ذهن به واقعیت،کمک های شایانی میکند و نیز علاوه بر کسب مهارت در ترسیم پرسپکتیوها و تناسبات صحیح،نوع نگاره و نحوه دیدن دانشجویان به واقعیت ها نیز تغییر می کند.
قابل ذکر است که گفتن و نوشتن درباره فنی کاملا عملی ،سهل نیست که دشوار نیز هست،چرا که باید با تمام وجود این فن و حرفه را حس و لمس کرد تا بتوان مقصود را کسب نمود و به هدف رسید. وقتی سخن از بی نهایت ترکیب و فرم بصری با اصول واقعی و متناسب در معماری است و شناخت رویاروی طبیعت که بزرگترین استاد انسان است و چهره واقعی آن،دیگر تئوری و حرف و کلام،کاری از پیش نمیبرد.
و آخر این که : کتاب حاضر سعی بر آن دارد تا کلیدی راه گشا باشد برای اسکیس زدن با اعتماد به نفس زیاد و با دیدی نافذ ،موشکاف، عمیق و با دستی بدون تزلزل ،محکم وقوی ، شما در همراهی گام به گام با این کتاب آموزشی از خطوط ساده ابتدایی تا بخش های اساسی و بحث های کلیدی و نکات مهم آن در رابطه با اسکیس وطراحی دست آزاد،به نتایج چشمگیر وموفقیت های بی پایانی خواهد رسید و موفقیت شما آرزوهای من است.
آرتورامید آذری ( زمستان ۸۵)

بخش اول : تکنیک های راندو

مفهوم خط
خطوط تاثیرات روانی خاص خود را دارند : خط صاف و افقی چشم را نوازش میدهد،خط شکسته و زاویه دار حالت ترس و احتیاط را تداعی می کند،خط مورب حس افتادن و نگرانی و خط مواج حس دریا و حرکت های موجی را تداعی میکند، خط عمودی نگاه را به طرف بالا می برد.

ایجاد هاشور و بافت

با ایجاد هاشورمی توان بافت های مختلفی را ایجاد کرد،بافت و جنسیت اجسام در رنگ آمیزی و ایجاد حجم و چگونگی سایه روشن تاثیر زیادی دارد.

10jpg


انواع برگ ها

اهمیت به برگ در اسکیس،متناسب با زمان و فضای اسکیس می باشد،می توان برگ ها را با خطوط لرزان و منحنی کشید.

انواع درخت در پلان
در کشیدن پلان درختان از یک مقیاس استفاده نمیکنیم، دو دید در پلان درخت وجود دارد،یکی دید مقطعی که در برش آن تنه و شاخ و برگ دیده می شود و دیگری درختان به شکل چتری و محیطی تجسم می شوند.

نمایش فیگور
آدم ها در طرح به صورت گروه های کوچک ،عاملی برای نمایش مقیاس طرح می باشند و تصویر آدم علاوه بر پر کردن فضاهای داخلی و محیط به ساختار،جنبه واقعی می بخشد.

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳