طراحی ویلای کوهستانی

ویلاهای کوهستانی هستند که مانند درخت در بین دامنه و شیب منطقه رشد می‌کنند. طراحی ویلای کوهستانی شناخت کافی و مهارت لازم طراح شما را می‌طلبد. ساختمان ویلا می‌تواند مانند مجسمه‌ای در بین درختان حاضر می‌شوند و گاهی ریشه‌ای از آن‌ها.

طراحی ویلای کوهستانی در نظر شما چگونه است؟

مناطق کوهستانی در ایران با ساخت ویلای کوهستانی یا خانه‌های کوهستانی کم نیستند. طبیعتی بی نظیر از دامنه‌ کوهستان و کوهپایه‌ها. بی نظیر برای گذراندن وقت در تعطیلات هستند. از ویژگی‌ این ویلاها در واقع همگام شدن با توپوگرافی سایت و شیب کوه و منطقه است. گاهی می‌توان با این شیب معماری را حرکت داد . یا با اتخاذ تمهیداتی آن را مجسمه‌وار ساخت. ساخت این ویلاها باید با شرایط سازه‌ای خاصی صورت بگیرد و باید با متخصصین امر در این خصوص صحبت کنید. چشم انداز جذاب کوهستان و درختان موجود در سایت باعث طراحی قاب‌های وسیع از طبیعت اطراف میشود.

زمتور را شاید بتوان سردمدار معماری در کوهستان نامید. ساختمان‌های او مانند تکه‌ای از صخره در حال رویش در دامنه است. با سادگی و سکوتی که زومتور را در پی آرامش و اتمسفر معمارانه‌ای هدایت می‌کند. متریالی به رنگ کوهستان در دامنی سبز از چمنزار دامنه کوه. گویی تکه‌ای از کوه را معمارنه تراشیده است!

بنا هتلی است برای گردشگران در کوهستان‌های سوئیس. هتل بر روی چشمه‌های آبگرم این کوهستان ساخته شده است. ساختمان به گونه‌ای طراحی شده است که درون و بیرون آن به مقدار قابل توجهی با هم در ارتباط هستند.

Vacation Homes For Let

معمار: Zumthor

بسیاری از ما وقتی با نام ویلای کوهستانی مواجه می‌شویم، ویلایی چوبی را در دامنه کوه‌ به خاطر می‌آوریم که برف روی آن را پوشانده است. معماران این روزها در پی تحقق رویای انسان‌ها و در تلاشند تا ویلا و یا خانه‌های رویایی آن‌ها را بسازند. شاید بهترین مثال برای این مورد معمار معروف پیتر زومتور است.

او رویای همسرش را که ساخت یک کلبه چوبی در کوهستان بود را محقق کرد. کلبه چوبی برای تعطیلات لت همسرش اکنون به مکانی برای تفریح بدل و در دل کوه ساخته شده است. با پنجره‌هایی کشیده به سمت چشم‌اندازی وسیع و فوق‌العاده جذاب. گویی با راه رفتن درون خانه می‌توانی منظره را زیر پایت لمس کنی. قاب‌های پنجره‌ها منظره بیرونی و آسمان را قاب می‌کنند. زمتور در واقع به‌گونه‌ای خانه را به دل طبیعت کوهستانی بافته است. مصالح چوبی و شیشه‌ها آرامشی دوچندان را برای خانه فراهم می‌کنند.

طراحی ویلا کوهستانی: زمتور
طراحی ویلا کوهستانی: قاب پنجره
طراحی ویلا کوهستانی نمای داخلی ویلا

طراحی ویلای کوهستانی برند آتور

ویلا خطی

ویلای خطی، در طالقان واقع شده است. یک ساختمان دو طبقه مینیمال از ترکیب آهن، آجر و چوب می باشد. پروژه پاسخی است به سه سوال اساسی: نیازهای ساکنان آن، موقعیت قرارگیری پروژه و دغدغه های زیست محیطی. استراتژی طراحی پروژه به وسیله بیرون کشیدن یک مکعب از هندسه یکپارچه ویلا برای خلق حیاط مرکزی و الحاق پنجره های خطی از جنس آجر و چوب برای نما می باشد.

حیاط مرکزی به عنوان فضای واسط بین شرق و غرب ویلا عمل می کند. در حالیکه حیاط مرکزی اجازه ورود نور طبیعی را به داخل ویلا می دهد باعث ایجاد ارتباط بصری بین فضاهای داخلی نیز می گردد. حیاط مرکزی، فضای واسطه ایی است بین لبه بیرونی و داخلی برای کنترل نوسانات شدید آب و هوایی در زمستان و تابستان. از طرف دیگر به منظور تسلط بر چشم اندازهای طبیعی منطقه بخش اعظمی از نمای پروژه شفاف در نظر گرفته شد.

ویلای خطی. طراحی ویلای کوهستانی
ویلای کوهیتانی خطی

ویلا طالقان

در خصوص ویلای طالقان می‌توان اشاره داشت که در بستری سبز و پویا شکل گرفت. نظرگاه در مجموعه برای استفاده از طبیعت پیرامون از اهداف طراحی است. طبقات بر اساس شکل بستر و احترام به سایت شکل گرفت و سبب ایجاد فضاهای پویا همانند کنسول های معلق و بام های سبز گردید. سایت از انرژی خورشیدی برای تامین سرمایش و گرمایش استفاده شده است.

ویلای طالقان: طراحی ویلای کوهستانی
ویلای طالقان: طراحی ویلای کوهستانی نمای بیرونی

ویلا دره

جایی که در دامنه کوه و نزدیک چشمه قرار دارد. هندسه ویلا دره نتیجه دگرگونی سه منحنی موجود در توپوگرافی زمین در سه سطح می باشد. هدف پروژه کمترین میزان دخل و تصرف در وضع طبیعی زمین است. این بنا حمله‌ای شاعرانه از منحنی های زمین به ویلا می باشد. دگرگونی فرم ویلا با برخواستن ارتفاع منحنی ها در امتداد جنوب و برای تسلط یافتن دید و منظر ویلا به چشم انداز دره مقابل آن آغاز می شود. ادامه حرکت این خطوط سلسله مراتب فضایی ویلا در سه طبقه شکل می گیرد.

طبقات اول و دوم این منحنی ها به درون ویلا تغییر مسیر داده اند و موجب شکل گیری حیاط داخلی و وید شده اند. نقش این حیاط به عنوان فضای واسط (مفصل) می باشد. که سلسله مراتب فضایی را حول خود سازماندهی می کند. حیاط داخلی، فضای پذیرایی را از استخر در طبقه اول و خواب والدین را از خواب فرزندان در طبقه دوم ایزوله می کند، نهایتا دو خواب به چشم انداز دره و حیاط مشرف شدند و خواب سوم نیز به سمت کوه و حیاط مشرف شد.

ویلا دره ویلای طراحی کوهستانی
ویلا دره ویلای طراحی کوهستانی نمای بیرونی

ویلای مرزن‌آباد

در طبیعت جنگلی با سایتی تشکیل شده از پستی و بلندی‌ها. این ویلا با مصالحی مدرن ساخته شده که با توپوگرافی موجود در سایت رشد می‌کند. در هر طبقه با چشم‌اندازی بی نظیر از طبیعت از کاربران پذیرایی می‌کند. خانه طبیعت را در جهات مختلف قاب می‌کند و فضایی گرم و زیبا را برای کاربران فراهم می‌کند.پله‌ها همانند مجسمه‌ای زیبا عمل نموده و در هریک از مسیرها جلوه‌گر زیبایی ویلاهستند. فضاهای باز و نیمه باز در ین ویلا طبیعت اطراف را هرچه بیشتر به داخل می‌کشند. عدم قطع ارتباط بصری با فضای بیرون از ویژگی‌های مهم این ویلا است.

شما می‌توانید برای مشاوره بیشتر با دفتر معماری دکتر آرتو و همکاران تماس حاصل فرمایید. مشاوران ما بهترین ایده‌ها را در ساخت ویلای رویایی شما در نظر دارند.:)

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳