کلینیک تخصصی طراحی و اجرای مجتمع مسکونی بامدیریت آرشیتکت:آرتور امیدآذری

یکی از فعالیت هایی که در کلینیک تخصصی طراحی و اجرا ی مجتمع مسکونی ، در گروه مهندسی ایران معماری صورت می پذیرد، مطالعه وشناخت روش ها وتکنیک های نوین طراحی داخلی است .لذا یکی از رویکرد های اصلی این گروه تلفیق نظریه های علمی با روشهای عملی است.برای بسط موضوع در ادامه به معرفی نمونه های ساخته شده پرداخته می شود.

دفتر اُ ام ای و اتمام شهر عمودی دِ روتردام

ترجمه : فریبا شفیعی

در نهایت در ۲۱ نوامبر اُ ام ای اتمام روتردام –  شهر عمودی ترکیبی بر کناره ی رودخانه ی مارس را اعلام کرد. در این طرح بهره وری یا حتی پارامتر طراحی مرکزی از روز اول بسیار مهم بوده است. همانطور که دفتر اُ ام ای بیان می کند: بازی شدید بازار این دوره از پروژه را جهتمند کرده، اما تاکنون از محدودیت طراحی دور بوده، و در واقع ایده ی اصلی را تقویت کرده است. نتیجه ی کلی ساختمانی مرتعش و متراکم برای شهر است.

به گفته ی الن ون لون شریک مسئول با اتمام این ساختمان یک توده ی انتقادی در کوپ ون زون مستقر شده است. این شهر در قامت تصور استقرار طولانی مدت یک شهر ثانوی در مرکز جنوبی ماس محسوب می شود. ساختمان دِ روتردام هم نام یکی از کشتی های خط آمریکا هلند می باشد، که مهاجران را از اروپا به نیویورک متنقل می کرد. درست در کنار ساختمانی که بنا شده است. این ساختمان بلند مرتبه از سه توده برجِ بهم پیوسته با ۴۴ طبقه  بلندا و بیش از ۱۰۰ متر پهنا ترکیب شده است.

ساختمان شدیداً بهم فشرده شده، و مخلوطی از برنامه ها به شکل مجزایی در آن سازمان دهی گردیده، بلوک های روی هم افتاده که شامل فضای تجاری، آپارتمان های مسکونی، تسهیلات کنفرانس و هتل، رستوران و کافه ها می باشد. کارکنان دفتر، ساکنین و مهمانان هتل با هم به محل کنفرانس مرتبط می شوند. ته ستون های مشترک بنا محل لابی هر یک از ساختمان ها به منظور تولید یک قطب عمومی با استفاده از یک سالن مشترک می باشد.

همانطور که رم کولهاس اذعان می دارد: علی رغم مقیاس ساختمان و ظاهر مستحکم آن بلوک های تغییر یافته ی ساختار یک ظاهر همیشه در حال تغییر، در حالی که از هر بخش از شهر متفاوت می باشد، تولید کرده است. واقعیت این است که این بنا امروزه نشان دهنده ی یک پیروزی کوچک از ماندگاری شهر، بساز بفروش ها، پیمانکارها و معمارها است.