این‌که می‌گویند خانه محلی برای آرامش اعضای آن است چندان هم بیراه نیست. حتی اگر شاغل باشید و بیشتر ساعاتتان را در خارج از منزل سپری کنید، دست‌کم یک‌سوم از شبانه‌روز را در منزلتان هستید. اما چه می‌شود که وقتی وارد منزل دوستان و آشنایانتان می‌شوید در همان ابتدا احساس خوبی به شما دست می‌دهد و سرشار از انرژی می‌شوید؟ ممکن است فکر کنید که صاحبخانه برای دکوراسیون و چیدمان منزلش سلیقه به خرج داده است، اما همه چیز در سلیقه داشتن خلاصه نمی‌شود. این‌که چگونه از وسایل منزلتان استفاده کنید تا بهترین کاربرد و جلوه را داشته باشد یک هنر است که با آموختن اصول آن می‌توانید خودتان طراح دکوراسیون منزلتان باشید.

دکوراسیون منزل، نقش بسیار مهم پرده در دکوراسیون -Curtain-Design

یکی از تأثیرگذارترین قسمت‌های دکوراسیون منزل پرده است. پرده نقش تکمیل‌کننده در خانه را دارد، چرا که شما باید با توجه به رنگ‌هایی که در هر بخش از منزلتان به کار برده‌اید رنگ پرده‌ها را انتخاب کنید.

پرده آشپزخانه_دکوراسیون منزل، نقش بسیار مهم پرده در دکوراسیون _240768396

پرده آشپزخانه

اگر می‌خواهید برای آشپزخانه منزلتان پرده مناسبی انتخاب کنید در اولین گام باید به جنس آن توجه داشته باشید. معمولا پرده‌های آشپزخانه به علت آن‌که در معرض چربی هستند، بیشتر از سایر نقاط خانه نیاز به شستشو دارد، بنابراین باید از پارچه‌هایی استفاده کنید که قابلیت شستشوی بیشتری دارد. استفاده از الیاف مصنوعی می‌تواند انتخاب مناسبی برای این بخش از خانه شما باشد. استفاده از پرده‌های همراه با والان چندان توصیه نمی‌شود. ضمن آن‌که سعی کنید از مدل‌هایی استفاده کنید که نصب آنها دشوار نباشد. با توجه به این‌که امروزه در بسیاری از آپارتمان‌ها در بالکن در آشپزخانه قرار دارد، با توجه به رفت و آمدی که به این بخش وجود دارد بهتر است از پرده‌هایی استفاده کنید که متصل به در بالکن هستند.

Kitchen-Curtains-Modern-پرده آشپزخانه_دکوراسیون منزل، نقش بسیار مهم پرده در دکوراسیون _240768396

بهترین روش برای انتخاب کردن رنگ پرده‌ها ابتدا توجه به رنگ کابینت‌ها و سپس طرح کاشی‌های آشپزخانه است. توصیه می‌شود در هر حالت از رنگ‌های روشن‌تر استفاده کنید. این کار به روشنایی بیشتر در این مکان کمک می‌کند ضمن آن‌که محیط شادتری را هم برایتان به ارمغان می‌آورد. نکته آخر این‌که پرده‌های بلند چندان مناسب آشپزخانه نیست.

-پرده آشپزخانه_دکوراسیون منزل، نقش بسیار مهم پرده در دکوراسیون _240768396KitchenCurtains

 

Red-Christmas-Kitchen-پرده آشپزخانه_دکوراسیون منزل، نقش بسیار مهم پرده در دکوراسیون _240768396

پرده اتاق خواب

اگر فکر می‌کنید پرده فقط جنبه تزئینی دارد و تنها به زیبایی منزلتان کمک می‌کند، سخت در اشتباه هستید. یکی از مهم‌ترین نقش‌های پرده در دکوراسیون منزل کنترل نور است، به همین دلیل معمولا در اتاق خواب از پارچه‌هایی استفاده می‌شود که نور کمتری را از خودشان عبور می‌دهند. ضمن آن‌که به دلیل ضخیم بودن مانع از خروج گرمای اتاق هستند. بهتر است در انتخاب رنگ پرده اتاق به رنگ روتختی توجه داشته باشید، اما به طور کلی استفاده از رنگ‌های ملایم به آرامش اتاق کمک خواهد کرد.

پرده اتاق خواب_دکوراسیون منزل، نقش بسیار مهم پرده در دکوراسیون _240768396

پرده‌های کرکره‌ای هم می‌تواند یکی از گزینه‌های مناسب برای اتاق خواب نوجوانان باشد. این پرده‌ها در ۲ نوع فلزی و چوبی در بازار موجود است که امروزه مدل‌های چوبی آن طرفداران زیادی دارد. یکی از قابلیت‌های این پرده‌ها آن است که می‌توانید هنگام خرید از فروشنده بخواهید عکس خودتان یا هر منظره دلنشینی که مدنظر دارید را روی این پرده‌ها چاپ کند. به این ترتیب با باز و بسته شدن پرده شما این تصویر را می‌بینید.

پرده اتاق خواب_دکوراسیون منزل، نقش بسیار مهم پرده در دکوراسیون _240768396

پرده اتاق کودک

فراهم کردن محیطی دلپذیر در اتاق کودکان جز با استفاده از رنگ‌های شاد و انرژی‌زا نظیر قرمز، زرد، نارنجی، بنفش و… امکان‌پذیر نخواهد بود. برای انتخاب پرده اتاق فرزندتان می‌توانید کمی‌ تنوع به خرج بدهید و از مدل‌های فانتزی استفاده کنید. بلند بودن پرده اتاق کودکان ممکن است خطرآفرین باشد. بهتر است از مدل‌هایی استفاده کنید که حرکت دادن آنها آسان باشد.

Decorate-kids-room-with-پرده اتاق کودک_دکوراسیون منزل، نقش بسیار مهم پرده در دکوراسیون _240768396

Plain-Decorate-kids-room-with-پرده اتاق کودک_دکوراسیون منزل، نقش بسیار مهم پرده در دکوراسیون _240768396-Curtains

Decorate-kids-room-with-پرده اتاق کودک_دکوراسیون منزل، نقش بسیار مهم پرده در دکوراسیون _240768396

پرده اتاق پذیرایی

استفاده از رنگ‌های گرم نظیر قهوه‌ای در پرده‌های اتاق پذیرایی بسیار معمول است. اگر می‌خواهید از رنگ‌های مشکی یا نقره‌ای استفاده کنید، باید توجه داشته باشید که این دو رنگ فضای خانه را رسمی‌ می‌کند. اگر اتاق پذیرایی شما چندان نورگیر نیست، فکر استفاده از رنگ‌های تیره را از سرتان خارج کنید. مهم‌ترین عاملی که می‌تواند در انتخاب رنگ به شما کمک کند، رنگ مبلمان خانه است. این پرده‌ها نباید خیلی ساده باشد و استفاده از والان می‌تواند جلوه خوبی به آنها بدهد.

Elegan-Curtain-Decorate-kids-room-with-پرده اتاق پذیرایی_دکوراسیون منزل، نقش بسیار مهم پرده در دکوراسیون _240768396

Elegan-Curtain-Decorate-kids-room-with-پرده اتاق پذیرایی_دکوراسیون منزل، نقش بسیار مهم پرده در دکوراسیون _240768396

Elegan-Curtain-Decorate-kids-room-with-پرده اتاق پذیرایی_دکوراسیون منزل، نقش بسیار مهم پرده در دکوراسیون _240768396-Curtain-Design-fo

استفاده از آستر پرده

آستری‌ها معمولا پارچه‌های ضخیم و مقاومی ‌است که زیر پرده‌ها نصب می‌شود. استفاده از آستری، عمر پرده‌های اصلی و روکار را افزایش می‌دهد. اگر پنجره‌های منزلتان به گونه‌ای است که در معرض نور شدید و مستقیم خورشید قرار دارد، استفاده از آستر ضروری است، چراکه ضمن کنترل مقدار نور دریافتی از تغییر رنگ آنها هم جلوگیری می‌کند. رنگ پارچه آستری باید با رنگ پرده‌ها هماهنگ باشد. اگر پرده‌هایتان قهوه‌ای رنگ است، رنگ شیری می‌تواند گزینه مناسبی باشد. به طور کلی آستری‌ها را کمرنگ‌تر از رنگ پرده‌هایتان انتخاب کنید و اگر انتخاب رنگ مناسب برایتان دشوار بود رنگ سفید مناسب‌ترین رنگ آستری خواهد بود. توجه داشته باشید که پارچه آستری باید ساده و بدون طرح باشد تا پرده اصلی را تحت تأثیر قرار ندهد.