روابط بین کارفرما و معمار

در این بخش به بررسی روابط میان کارفرما و معمار پرداخته می‌شود. در طراحی ویلاها و مکان‌های مسکونی ارتباط موثر این دو طرف بسیار مهم است. زیرا باید معمار با نوع زندگی فرد آشنایی کامل را در جهت طراحی خانه داشته باشد.تا محیط را طبق خواسته و شرایط آسایش خانواده طراحی کند.

آیا قصد ساخت ویلا را دارید؟

در طراحی ویلا و ساختمان‌های مسکونی رابطه میان کارفرما و معمار از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. تعداد افراد خانواده، نوع زندگی، اعتقادات و فرهنگ یک خانواده می‌تواند تاثیرات زیادی را بروی طرح یک معمار بگذارد.

روابط بین معمار و کارفرما باید در جلساتی متمادی ادامه داشته باشد. اتودهای معمار زمانی به مرحله قابل قبولی می‌رسد که بتواند با توجه به صحبت‌های فرد کامل شود. خاطرات و احساسات خانواده در طول زندگی و تجربیات آن‌ها از محل‌های دیگری که در آن زیسته‌اند می‌تواند بسیار موثر باشد. تبدیل خاطرات به فضا یعنی بخشیدن حس مکان به ویلا و یا خانه از مهمترین کارهای معمار است. او سعی دارد خاطرات خانواده را به تصویر بکشد و تعلق خاطر خانواده را به ویلای جدید بیشتر از پیش کند. از طرفی معمار سعی دارد ساختار فکری فرد را ساخته و با توجه به انتظام فکری خانواده فضاها را طراحی کند.

کارفرما می‌تواند نظرات خود را با توجه به افکار و اعتقاداتش بر روی کاغذ بیاورد. آن‌ها را با معمار در میان گذارد و در نتیجه بحث و گفتگوها به تعاملی زیبا رسیده و زبان مشترکی میان آن‌ها پدید بیاید. در نتیجه این رفت و آمدها و جلسات حتما می‌توان به نتیجه مطلوب دست یافت.

خط‌های معمار زبان ویلا است که ‌می‌تواند در راستای اهداف کارفرما پیش رود. معمار باید با توجه به محدودیت‌های پروژه از جمله بودجه، محل سایت و ویلا و سلایق مختلف هر یک از کارفرمایان کار را پیش ببرد. ممکن است کارفرما در ابتدا در برابر پیشنهادات جذاب و جدید مقاومت کند. اما معمار می‌تواند با خط و ربط‌های مرتبط و استدلال‌های قوی خود خلاقیت معمارانه‌ای را از خود بروز دهد.

ویلایی با کانسپت خاطرات گذشته

Villa Nostalgia

معمار: Luigi Rosselli Architects

ویلایی متعلق به دهه ۱۹۳۰. خریداران ویلا با مراجعه به معمار خواستار طرحی مدرن در عین حال با حفظ خاطرات آن شدند. معمار سعی خود را داشت تا بتواند حس فضای گذشته را در عین مدرن بودن حفظ کند. با تغییراتی در پله‌ها و فضاهای داخلی خانه که به سادگی و دخل و تصرف کمی انجام شد. ویلا به شکل فعلی خود در آمد.

نمونه‌های طراحی ویلا با توجه به نظرات خاص کارفرمایان (برند آرتور)

خانه ایی روی آب

نماد یین یانگ چه در باب فرم و چه در باب مفاهیم در اسکیس های اولیه این ویلا مشهود است.از مفاهیم استفاده شده در کانسپت این پروژه تضاد ودر عین حال اثر متقابلشان بر یکدیگر است.بر اساس این طرز تفکر تمام پدیده های طبیعی ،شامل یا تابع یک تضاد مضاعف هستند.این زوج های متضاد بر خلاف تضادشان، نفی کننده یکدیگر نیستند بلکه هر کدام آنها شرط وجود دیگری به شمار می روند.

طراح پروژه از این مفاهیم ، برای ایجاد رابطه ساختمان با محیط، هوشمندانه بهره برده است.در این اثر طبیعت و معماری در برابر هم قرار ندارند بلکه در هم ادغام شده و یکدیگر را تکمیل می کنند. ارتباط بین ساختمان و زمین ،قرار دادن بنا بر روی آب است.که منجر به کاهش “وزن احساسی” ساختمان می شود ،رابطه بنا با محیط بیرون از طریق پل و رامپ ها امکان پذیر است.

خانه ایی روی آب
خانه ایی روی آب


ویلا افشاریه

بنا در شهرک ویلایی افشاریه، نزدیک اتوبان کرج-قزوین، قرار گرفته است. با گشتی در محوطه و رسیدن به ویلا، دیوارهای آجری پارامتریک به کار رفته در بخش ورودی، کششی ناخودآگاه به سوی بنا ایجاد می کند که پس از ورود و اندکی درنگ در مجموعه و دیدن یکپارچگی و وحدت بین بنا و طبیعت انعکاس یافته در آب استخر و تقارن به وجود آمده، حسی مدرن از معماری خانه-باغ های ایرانی القا می شود.

این ویلا با توجه به درخواست کارفرما که علاقه وافری به ساختار کوشک و باغ ایرانی داشت، طراحی شد. حس نوستالژی چهار باغ و معماری گذشته و همچنین خاطرات کارفرما از خانه‌های آجری که در آن‌ها روزگار گذرانده در این پروژه مد نظر قرار گرفت.

ویلا افشاریه طراحی زیسته
طراحی تجربه زیسته

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳