کلینیک تخصصی طراحی و اجرای برج باغ بامدیریت آرشیتکت:آرتور امیدآذری

یکی از فعالیت هایی که در کلینیک تخصصی طراحی و اجرا ی برج باغ ، در گروه مهندسی ایران معماری صورت می پذیرد، مطالعه وشناخت روش ها وتکنیک های نوین طراحی داخلی است .لذا یکی از رویکرد های اصلی این گروه تلفیق نظریه های علمی با روشهای عملی است.برای بسط موضوع در ادامه به معرفی نمونه های ساخته شده پرداخته می شود.

برج های دوقلو هاربین چین harbin-towers

برج های دوقلو در شهر هاربین چین، و در ایستگاه غربی خطوط ریلی پرسرعت چین طراحی شده اند. این پروژه شامل فضاهای اداری، آپارتمانهای مسکونی، فروشگاههای کوچک(مغازه)، و یک راه زیرزمینی به مرکز مترو می باشد.

چین دارای طولانی ترین شبکه خطوط ریلی پرسرعت در جهان است، به نحویکه خطوط این شبکه کل کشور را از شمال به جنوب و از شرق به غرب متصل می کنند.در شهر هاربین، ایستگاه غربی جدیدالتاسیس، دروازه شمال چین خواهد بود که هاربین را با استفاده از این خطوط پرسرعت ریلی، به شهرهای بزرگ چین ماند پکن،تیانجو،شانگهای و گوانجو متصل خواهد کرد.

قرارگیری و ساخت این برجها در شاهراه ارتباطی این منطقه باعث خواهد شد که با کوتاهتر شدن مسیرها، امکان انجام امور اداری و تجاری بیشتر شده، و ارتباطات رواج پیداکند.

چراکه مکانیابی این پروژه به نحوی است که به ایستگاه خطوط ریلی پرسرعت، مترو و ایستگاه اتوبوس دسترسی کامل داشته، و در واقع در مرکز حمل و نقل قرار خواهد گرفت. و همانگونه که گفته شد علاوه بر اتصال به شهرهای مهم، از قابلیت های دسترسی های آسان و کم هزینه برخوردار خواهد شد.

پیکره بندی اصلی برجها با الهام از زنجیره DNA -اما با عملکرد و رویکری متفاوت- شکل گرفته است. برجهای دوقلو از یک شکل جدید برای گسترش منطقه تجاری Haxi بهره گرفته اند. در طراحی برج ها رابطه متعادلی بین پر و خالی، جرم و خلا، خصوصی و عمومی ایجاد شده است.

در واقع هر برج علاوه بر ارتباط معناگرایانه با دیگری، به طور مجزا با سایت پیرامون خود در تعامل و گفتگو است، یک برج با شمال، آتریوم برج آپارتمانها به سمت میدان باز می شود، و دیگری به سمت جنوب و آتریوم برج اداری به سمت منطقه تجاری گشوده می شود.

در واکنش به شرایط شدید آب و هوایی هاربین، تراسهای داخلی سبز چند عملکردی،در قسمت فوقانی آتریوم ایجاد شده اند که کیفیت بالا و سلامت محیط کاری را برای کارکنان در برج اداری فراهم میکنند، و نیز شرایط کنترل شده و راحتی را برای برج مسکونی فراهم می آورند.

برجها نقش یک دروازه هوشمند را بین  شهر و ایستگاه ایفاء می کنند. با تلفیق وجوه مختلف برجها و فضای میدان مجاور، ارتباطات و تعاملات اجتماعی در بین مسافران، رهگذران، و ساکنان برج پدید می آید. همچنین شرایط آتریوم موجود در برجها، گونه جدیدی از فضای داخلی را به وجود می آورد که باعث ارتقاء تعاملات انسانی می شود.

برجهای دوقلوی هاربین؛ اطلاعات ساخت

موقعیت: هاربین، بخش  Haxi، چین

برنامه:اداری،مسکونی، خرده فروشی(مغازه)، پارکینگ، و چشم انداز

وضعیت: پیشنهاد طراحی

سال: جولای، ۲۰۱۳

کارفرما: گروه Kaishengyuan

معمار:  spatial practice

شرکاء ساخت: Erik Amir, Dora Chi

معمار پروژه: Max Gerthel

گروه: Calvin W.Liu, Cathal Peter Quinn, James Beadnall, Sarah GeXiaorui, Victor QuirosQuiros, Emily Wu

معمار محلی: انستیتوی فن آوری هاربین

مهندسین سازه: BuroHappold, Matthew Smith, Henry Li

تجسم  فکری: گروه Glessner آلمان، ADRI

مدل فیزیکی:  Gereide Models پکن.