کلینیک تخصصی طراحی و اجرای مجتمع مسکونی بامدیریت آرشیتکت:آرتور امیدآذری

یکی از فعالیت هایی که در کلینیک تخصصی طراحی و اجرا ی مجتمع مسکونی ، در گروه مهندسی ایران معماری صورت می پذیرد، مطالعه وشناخت روش ها وتکنیک های نوین طراحی داخلی است .لذا یکی از رویکرد های اصلی این گروه تلفیق نظریه های علمی با روشهای عملی است.برای بسط موضوع در ادامه به معرفی نمونه های ساخته شده پرداخته می شود.

برج مسکونی آبی (Blue Tower)

موقعیت: امریکا، نیویورک

سال ساخت: ۲۰۰۷-۲۰۰۴

معمار: برنارد چومی(Bernard Tschumi)

برنارد چومی در اولین طراح مسکونی بلند مرتبه خود، اقدام به طراحی بنایی شاخص در شهر نیویورک کرد. او در منطقه ای متراکم در این شهر، توانست با طرحی یکپارچه و جدید، علی رغم قوانین سرسختانه منطقه بندی و رعایت تراکم ساخت و ساز، بر روی بنایی تجاری، این برج ۵۰ متری را بنا کند.

قوانین مخصوص عقب نشینی، چومی را به ایجاد نمایی مورب سوق داد، و این خود باعث شده است که هر واحد مسکونی در قسمت نشیمن و غذاخوری، پنجره ای سراسری داشته باشد.

طراحی نمای برج از ۴۰۰۰ قطعه شیشه آبی رنگ تشکیل شده است که از طیف های مختلف رنگ آبی در چینش آنها استفاده شده است. این ترکیب نمادی از اجتماع متراکم و گونه گون اطراف برج است که در انتها با خطی در لبه، در آسمان ادغام می شود.

سازه برج نیز ترکیبی از بتن درجا و پوسته ای شیشه ای است. همچنین در طراحی داخلی واحدهای برج، کاربرد پوشش سفیدرنگ جداره داخلی دیوارها و نیز کفپوش سنگ و بامبو، نشان از کاربرد مصالح پایداردر برج دارد.

برج آبی در مجموع شامل ۱۷ طبقه، و ۳۲ واحد مسکونی یک و دو خوابه است.