گروه مهندسین ایران معماری

یکی از فعالیت هایی در گروه مهندسی ایران معماری صورت می پذیرد، مطالعه وشناخت نمونه های مشابه در پروژه های معماری است .لذا یکی از رویکرد های اصلی این گروه تلفیق نظریه های علمی با روشهای عملی است.برای بسط موضوع در ادامه به معرفی نمونه های ساخته شده پرداخته می شود.

بیمارستان کودکان رندال Randall

ساختمان جدید بیمارستان کودکان رندال یک مرکز جامع مراقبت کودکان است . طراحی این ساختمان بر پایه ی یک سری تحقیقات تجربی به گونه ای است که به خودیِ خود محیطی شفابخش و آرامش بخش را هم برای بیماران و هم خانواده هایشان و کارمندان فراهم کرده است .

باغ بام ، playscape¹  و حیاط در این مجموعه فضاهایی را برای بازگشت به طبیعت ایجاد میکند که موجب ارتقای کیفیت تجربه ی فضایی بیماران و خانواده هایشان میشود .

این پروژه علاوه بر طراحی کل ساختمان بیمارستان کودکان و لنداسکیپ آن ، شامل طرح های توسعه ای برای بخشهایی از کل مجموعه مرکز درمان لگاسی امانوئل ( Legacy Emanual ) نیز میباشد مانند : ورودی جدید مجموعه ، روشهای نوین زیرسازی و زهکشی آبهای سطحی و تغییراتی در سیرکولاسیون پیاده و سواره برای ارتباط بهتر با کل مجموعه ی بیمارستان و فضاهای عمومی شهر

ویژگی های معماری پایدار به کار رفته در پروژه :

–  طراحی بیمارستان از ( GGHC: Green Guide for Health Care ) یا همان راهنمای سبز برای مراکز درمان که معیار و چک -لیستی بر پایه ی اصول ²LEED است ، طبعیت میکند . در این پروژه اصول GGHC  در تمامی زمینه ها از طراحی گرفته تا اجرای پروژه و طرح های توسعه ی آتی مورد استفاده قرار گرفته است .

– ۲۶۴۰۳ فوت مربع تجهیزات جدید کنترل روان آبها و فاضلاب های سطحی شامل : چهار باغچه ی جمع آوری آب ³( Vegetated Swales ) ،شش بستر نفوذی ⁴(Infiltration basin)،  هشت ⁵Flow-through planters و دو ⁶stormfilter catch basins است . که روان آبها را از ۲۷۱۰۰۰ فوت مربع از سطوح غیر قابل نفوذ جمع آوری میکند .

– سیستم آبیاری توسط کامپیوتر کنترل میشود و به یک لینک پیشبینی وضع آب و هوا متصل است . به این طریق میزان آبدهی تنها به اندازه ی مورد نیاز صورت میپذیرد . بیشتر گیاهان باغ بام و حیاط نیز به صورت قطره ای آبیاری میشوند .

– یک پارکینگ طبقاتی با ظرفیت ۴۱۸ اتومبیل و زیربنای ۴۸۰۰۰ فوت مربع نیز طراحی شده است که میزان سطوح نفوذناپذیر را در مقایسه با پارکینگ مسطح کاهش میدهد . در صورت مسطح نبودن این پارکینگ میزان سطح غیر قابیل نفوذ آن به ۱۱۰۰۰۰ فوت مربع میرسید .

پاورقی ( مترجم )

۱٫ playscape : نوعی طراحی لنداسکیپ به گونه ای شاداب و سرزنده است . گاهی از این واژه برای اشاره به زمینهای بازیی استفاده میشود که در آن حس و حال بودن در طبیعت القا شود . معماران منظر این اصطلاح را برای توصیف فضاهایی از شهر که همه ی سنین را به تعامل و لذت بردن از محیط تشویق میکند استفاده میکنند .

۲٫ LEED : Leadership in Energy & Environmental Design : یک سیستم امتیازدهی و استانداردسازی بر پایه ی معیارهای معماری پایدار است و از سال ۱۹۹۸ توسط انجمن ساختمان های سبز ایالات متحده فعالیت خود را شروع کرده است .

۳٫ vegetated swales : باغچه های گود با شیبی ملایم هستند که برای زهکشی روان آب های خیابان ها و سطوح نفوذ ناپذیر ساخته میشوند نسبت به روشهای سنتی زهکشی مزایای متعددی دارد : گیاهان کاشته شده در این باغچه ها سرعت سیلابها و روان آبهای سطحی را کاهش میدهند و همچنین به عنوان فیلتر عمل میکنند و رسوبات و آلاینده ها را از آب خارج میکنند. و بسیاری مزایای دیگر که از علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی vegetated swale ها دعوت میکنم که حتماً سری به این لینک بزنند: http://www.portlandoregon.gov/bes/article/127473

۴٫ infiltration basin : نوعی BMP  ( بهترین شیوه ی مدیریت برای آبهای سطحی) است که برای مدیریت آبهای سطحی ، جلوگیری از سیل ، فرسایش و افزایش کیفیت آب رود خانه ها ، جوی ها یا دریاچه های مجاور ساخته میشود . برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی infiltration basin ها به این لینک مراجعه کنید : http://stormwaterbook.safl.umn.edu/content/infiltration-practices

۵٫ flow-through planters : سازه ها یا کانتینرهایی با سطح زیرین نفوذ ناپذیر میباشند و یا بر روی سطوح نفوذ ناپذیر قرار میگیرند . میتوانند بر روی سطح زمین و یا در زیر آن واقع شوند . با شن و ماسه و گیاه پر میشوند و معمولاً ضد آبند . آنها به صورت موقتی سیلابها و روان آبها را بر روی سطح شنی خود ذخیره میکنند و با نفوذ ذره ذره ی آب به داخل رسوبات و آلودگیها را از آب خارج میکنند . برای دیدن اطلاعات بیشتر درباره ی flow-through planter ها به این لینک مراجعه کنید : http://www.portlandoregon.gov/bes/article/127475

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳