کلینیک تخصصی طراحی و اجرای مجتمع مسکونی بامدیریت آرشیتکت:آرتور امیدآذری

یکی از فعالیت هایی که در کلینیک تخصصی طراحی و اجرا ی مجتمع مسکونی ، در گروه مهندسی ایران معماری صورت می پذیرد، مطالعه وشناخت روش ها وتکنیک های نوین طراحی داخلی است .لذا یکی از رویکرد های اصلی این گروه تلفیق نظریه های علمی با روشهای عملی است.برای بسط موضوع در ادامه به معرفی نمونه های ساخته شده پرداخته می شود.

اپارتمان کرکره ایی شیگرو بان؛ سیاست نور و فاصله

ترجمه : فاطمه موسوی مقدم

یکی از مکان های داغ برای معماری حال حاضر محله ی چلسی در شهر نیویورک است که در مجاورت دیوا ر برخی از اسمان خراش های شیشه ای جدید این خانه اپاراتمان زیبا؛ متال شاتر هاوس، که تاثیری عمیق بر معماری و روندهای جاری بر ان خواهد گذاشت قرار دارد بنا توسط معمار مشهور بین المللی شیگرو بان Shigeru Ban طراحی شده است.

این خانه ی پنجره کرکره ای فلزی داای پوسته ی متحرکی است که به ساکنین خود اجازه ی باز کردن پنجره های شیروانی مانند یا بستن انها را میدهد. این پوسته ی متحرک بسیار ساده است ولی راه خوبی برای اجازه دادن به ساختمان برای وفق دادن و تغییر دادن شرایط محیط اطراف بدون تمرکز بر اقدامات انرژی بر پیش پای طراحی گذاشته است.

این اولین پروژه امریکایی شیگرو بان است یک ساختمان مینیمال و جمع و جور که کاملا به عناصر بنیادی اش متکی است شکل ساده ی جعبه مانند ساختمان ۱۱ طبقه که کاملا به خیابان باز میشود. مکانی که محصولات مجموعه ایی از پنجره های کرکره ای فلزی فضای بزرگی که برای زندگی به وجود امده را از فضای بیرون جدا می کند.

عرض پنجره های کرکره ای ۲۰ فوت و دیوارهای شیشه ای دایر بر ان به نحوی است که ساکنین میتوانند فضای زندگی خود را متناسب با خواسته و نیازهایشان کنترل کنند.انها میتوانند نور طبیعی روز را به داخل هدایت کنند یا بلعکس، پنجره های کرکره ای را برای شکستن و انحراف نور ، تششعات گرما و حفظ حریم شخصی ببندند.

پنجره های کاملا باز هم برای جاری شدن هوای ازاد به داخل ساختمان برای یک روز دلپذیر بسیار مناسب است.اقای بان راه های جدیدی برای استفاده از مصالح ساده تر ابداع کرده است. پنجره ها از یک تکنولوژی شبیه به درهای تاشوی محافظ هواپیما استفاده میکنند. کاربری بیرونی پنجره های کرکره ای با این مقیاس بزرگ نمایش بیرون ساختمان است، حتی بیشتر از پیشرفت شیشه بر حسب بازدهی نیرو است. این پنجره ها راه حل شگفت انگیزی هستند، شاید انها برای نمایان کردن بسیار سودمند باشند، ولی به دلیل کم بودن سایه اندازی موثر خارجی در سرتاسر صده اخیر به طور عادی از این راه برای کنترل افزایش گرما و تششعات قبل از ورود تهویه مطبوع و افزایش لعاب شیشه ای پیشرفته استفاده میشود.

الحاق پنجره های کرکره ای به طرح واقعا به چشم نمی اید. خانه پنجره های کرکره ای به سبب استفاده از این تکنلژی ساده در مقیاس وسیع، ارزشش برای ساکنانش و تاثیرات کم زیست محیطی اش بی نهایت قابل اعتناست. فضاهای زیستی خانه فضاهای زیرشیروانی مانند تصفیه شده هستند، اتاق های شخصی بزرگ در یک سو و فضاهای عمومی خانه در سوی دیگر. فضای داخلی تماما فضای باز است، ارتفاع اتاق نشیمن بالغ بر ۲۰ فوت می باشد و درهای شفاف بنا نور طبیعی را در سرتاسر فضا می پراکند و زمانی که بدان ها نیاز نیست به سادگی در دیوار رول می شوند شبکه گرمایش سرمایش کار شده در کف طبقات گرما و سرمای ساختمان را دقیقا کنترل می کند.

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳