طراحی خانه‌های مدرن در زمین

شاید برای شما نیز دیدن آثاری از معماران در سراسر دنیا که در دل زمین ساخته شده‌اند، جذاب باشد. در ادامه به معرفی چندی از این بناها پرداخته خواهد شد که شما عزیزان با این نمونه‌ها آشنا شوید.

آیا تا بحال نام بناهای زیر را شنیده‌اید؟

Casa Aguacates, Mexico, by Francisco Pardo

Subterranean Mexican house
Casa Aguacates is partly subterranean

این بنا در مکانی غیر معمول در بین جنگل‌های آووکادو ساخته شده است. استراحتگاهی برای مسافرانی که با هواپیما به این جغرافیا آمده‌اند. کانسپت اصلی این پروژه ساخت خانه‌ای در جنگل بود اما خواسته کارفرما دیدی دست نخورده به مزرعه آووکادو بود. پس به این ترتیب باید خانه درون زمین دفن ی‌شد. اما پشت خانه با پلانی که به صورت ذوزنقه است همسطح زمین قرار گرفته است. قسمت جلویی خانه با پلکانی بیرونی به سطح زمین در جنوب خانه می‌رسد. معمار با توجه به علاقه کارفرما نمای پنجم ساختمان را نیز طراحی کرده است. سقف پوشیده از گیاهان بوده و نورگیرهایی خطی بر روی آن تعبیه شده است.

فضای داخلی خانه ساده ، روان و خالص است. بخش مرکزی را نشیمن،‌آشپزخانه و ناهار خوری قرار دارد. اتاق نشیمن چشم‌اندازی جذاب به بیرون، به درون باغی وحشی دارد. از مصالح طبیعی نیز درون خانه استفاده شده است.

در این پروژه توانایی معمارانه و ظریف در بکارگیری تعامل میان طبیعت و معماری است. طبیعتی وحشی در کنار سکونی با آرامش در دل زمین.

Avocado field site
Exterior staircase at Casa Aguacates

NCaved, Greece, by Mold Architects

Home is built into the hillside overlooking the coast by Mold Architects
aerial view of the home by Mold Architects. Top: the home is submerged within the hillside and orientated towards the ocean

این بنا نگاهی فوق‌العاده از ورودی خود به دریا دارد.برای حفاظت از خانه در برابر بادهای شمالی تصمیم بر این شد که خانه در دل زمین دفن شود. پلانی به شکل گوه که اتاق‌های خواب در انتهای باریک ساختمان و بالاتر از شیب منطقه و ساختمان قرار گرفته اند. این اتاق‌ها با مناطق نشمین و اتاق مهمان در سطوح پایین‌تر هستند. بام سبزی شیبدار با مجموعه‌ای از حیاط‌های سر پوشیده و تراس‌های باز، باز شده است. این حفره‌ها اجازه ورود نور و هوا را به اتاق‌هایی که در سطوح پایینتر هستند میرساند. به علاوه این موضوع چشم‌اندازی زیبا را برای فضای نشیمن فراهم می‌کند.

بر خلاف دیوارهای سنگی و صلب اما در سطوح افقی سطح‌های شیه‌ای و سفافی دیده می‌شود که تعادل میان فضاها را رعایت می‌کند. یک پلکان سه سطح را به هم رسانده و در انتها به ورودی اصلی میرسد که مشرف به فضای نیم طبقه نشیمن است.

Terraces are divided by stone walls
Stone walls and a wood pergola frames the view
Living spaces are adjoined by a large terrace and infinity pool. Photo is by Panagiotism Voumbakis

نمونه‌ای از خانه‌ای در دل زمین در برند آرتور

خانه‌ای در دل زمین

معماران: آرتور امید آذری، جعفر لطف الهی

این پروژه در قسمت مرکزی ایران در شهرکرمان ، در اقلیم گرم و خشک واقع شده است. در این طراحی از اصول معماری همساز با اقلیم استفاده شده است. استراتژی اصلی طراحی استفاده از مصالح بوم آورد از جمله خاک رس و سنگ طبیعی است. برای سازگاری با محیط زیست از خاک برداشت شده است.

خانه در زمین
طراحی خانه در زمین

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳