مسابقه معماری ریبا (RIBA)
۱۷ خرداد ۱۳۹۵
قسمت اول از ۲۴ سبک مهم دکوراسیون داخلی
۲۲ خرداد ۱۳۹۵

 

THE PRITZKER PRIZE

 

 

 

 

 

 

 

 

جایزه پریتزکر

 

جایزه معماری پریتزکِر (به انگلیسی: Pritzker Architecture Prize) جایزه‌ای است که هرساله از سوی بنیادهایت به یک معمار زنده داده می‌شود. این جایزه که در سال ۱۹۷۹ از سوی جی آرتور پریتزکر (JayArthur Pritzker ) پایه گذاشته شده و توسط خانواده پریتزکر مدیریت می‌شود، برترین جایزه معماری در جهان بشمار می‌آید.

جایزه پریتزکر مانند جایزه نوبل در معماری محسوب می‌شود. برنده این جایزه ۱۰۰٬۰۰۰ دلار آمریکا ، یک گواهی استناد و از سال ۱۹۸۷ به بعد یک مدال برنز با طراحی لوئیس سالیوان، نیز دریافت میکندکه روی آن به زبان لاتین سه کلمه دوامابزار و زیبایی (لاتین: firmitas, utilitas, venustas و انگلیسی: firmness, commodity and delight) به زبان لاتین حک شده است. این کلمات از ویترویوس، معمار روم باستان برگرفته شده است .تا قبل از ۱۹۸۷ به جای این مدال برنز، یک مجسمه از مجسمه‌ساز معروف, هنری مور به برنده اهدا میشد.

به گفته مارتا تورن،مدیر اجرایی موسسه اهدا جایزه پریتزکر, هر معمار رسمی میتواند بصورت شخصی خود را کاندیدای این جایزه کند تنها کافی است اثر خود را به همراه موارد ذکر شده در وب سایت این موسسه, تا قبل از ۱ نوامبر هر سال برای موسسه مذکور ارسال نماید. همانطوری که در سال ۱۹۸۸ میلادی گوردون بانشفت , خود را کاندید کرد و برنده آن سال هم شد.

نخستین زنی که به دریافت این جایزه نائل شده معمار انگلیسی عراقی‌تبار، زها حدید، است.

 

دیدگاه ها بسته شده است